En İyi Türk Filmleri

19 Ağustos 2015

Gözetleme Kulesi - Pelin Esmer
Nihat bir yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınmışken, Seher ise, Tosya'da otoyol kenarında küçük bir otogara kendisini zor atmıştır. Filmde başkalarından kaçarken birbirlerine denk gelen bu iki insanın birbirlerine sığınması anlatılmaktadır.
1
Nar - Ümit Ünal
Filmde dördü de farklı inanışta olan insanların, hayatları aynı evin içinde, hem de kısa bir sürede aynı öykü çevresinde kurgulanmaktadır.
2
Sen Aydınlatırsın Geceyi - Onur Ünlü
Babasıyla birlikte yaşayan ve kendi berber dükkanlarında çalışan Cemal'in bir gün içine bir sıkıntı çöker ve kendisi de ne olduğunu bilmez. 
3
Bir Zamanlar Anadolu'da - Nuri Bilge Ceylan
Bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsü anlatılmaktadır.
4
Jin - Reha Erdem
Daha 17 yaşlarında olan Jin, üyesi olduğu siyasi örgütten kaçmıştır. Daha sonra hem silahlı örgüt mensuplarından hem de güvenlik kuvvetlerinden gizlenerek hayatta kalmaya çalışır.
5
Kış Uykusu - Nuri Bilge Ceylan
Emekli bir tiyatrocu olan Aydın, Kapadokya'ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Kapadokya'ya döndükten sonra Aydın'ın başlayan kış uykusu, bu gözlerden uzak otelin içerisinde gündelik sorunları ve bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer.
6
Kosmos - Reha Erdem
Kosmos, sığınırcasına gittiği kasabada kendini yeni bir yaşama bırakan bir seyyahın hikayesidir.
7
Kusursuzlar - Ramin Matin
İki kız kardeşin Ege kasabasındaki anneannelerinin yazlık evine gittiklerinde yaşadıkları sorunlar anlatılmaktadır. 
8
Takva - Özer Kızıltan
Dini inançları oldukça güçlü olan Muharrem, kendi içine dönük yaşam sürmektedir. Bu yaşamı çevresindekilerin ona büyük bir güven duymasına neden olur.
9
Babam ve Oğlum - Çağan Irmak
Doğduğu sırada annesini kaybeden Deniz, gazeteci olan babasıyla mütevazi bir hayat sürmektedir. Deniz'in babası dışında tanıdığı tek bir akrabası bile yoktu, ta ki babası Deniz'i Ege'deki çiftliklerine götürene kadar.
10