En İyi Psikolojik Filmler

07 Mayıs 2017

20. Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave)
IMDb Puanı: 6,3
1970’lerde vizyona giren çarpıcı bir filmin yenilenmiş versiyonu olan Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave) ayrıca Mezarlarınıza Tüküreceğim adıyla da biliniyor. Sarah Butler’ın başrollerinde oynadığı bu film 2010 yılında izleyicilerle buluştu ve daha sonra ise etkileyici bir psikolojik gerilim serisi haline geldi.
1
19. Kopya Cinayetler (Copycat)
IMDb Puanı: 6,6
Sigourney Weaver, Holly Hunter ve Dermot Mulroney gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da izleyicileri germeyi başaran Kopya Cinayetler (Copycat) ile listemize devam ediyoruz. Jon Amiel tarafından yönetilen ve 1995 yılında vizyona giren bu yapım, adından da anlaşılacağı üzere seri cinayetleri konu alıyor.
2
18. Yüksek Tansiyon (Haute Tension)
IMDb Puanı: 6,8
2003 yılının sarsıcı yapımlarından biri olan Yüksek Tansiyon (Haute Tension); Alexandre Aja tarafından yazılıp yönetilmiş bir psikolojik gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor. İşkencelerin ve kanlı sahnelerin tavan yaptığı bu film ayrıca korku türünü de bünyesinde barındırıyor. Cécile de France, Maiwenni, Philippe Nahon ve Franck Khalfoun gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.
3
17. İçerde (A l’interieur)
IMDb Puanı: 6,9
2007 yılında vizyona giren, kanın ve vahşetin bolca boy gösterdiği bir diğer filmle daha listemize devam ediyoruz. Alexandre Bustillo tarafından yazılıp yönetilen İçerde (A l’interieur); Béatrice Dalle, Alysoon Paradis ve Nathalie Roussel güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor. Konusuyla da dikkat çeken bu yapım, en iyi psikolojik gerilim filmleri listesine adını yazdırıyor.
4
16. Lolipop (Hard Candy)
IMDb Puanı: 7,1
Ellen Page’in yıldızlaştığı, gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan Lolipop (Hard Candy) filmi, internetten arkadaşlık konusunda sizleri fazlasıyla tedirginleştirebilir. Ayrıca Patrick Wilson ve Sandra Oh gibi isimleri de bünyesinde barındıran bu film, 2005 yılından bu yana en iyi psikolojik gerilim filmleri arasında yer alıyor.
5
15. Ölüm Provası (Odishon)
IMDb Puanı: 7,2
Özellikle de vahşet sahneleriyle midenizi kaldıracak Japon yapımı psikolojik bir film olan Ölüm Provası (Odishon) da en iyiler arasına adını yazdırıyor. Audition adıyla da bilinen bu yapımın bünyesinde barındırmış olduğu işkence sahneleri nedeniyle sonunu getiremeyebilirsiniz. Takashi Miike yönetiminde meydana getirilen ve başrollerinde Eihi Shiina’nın yer aldığı bu etkileyici yapım da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.
6
14. Kimlik (Identity)
IMDb Puanı: 7,3
2003 yılına damgasını vuran bir diğer yapımla daha listemize devam ediyoruz. Michael Cooney’nin yazdığı ve James Mangold’un yönettiği Kimlik (Identity); Amanda Peet, John Cusack, Ray Liotta ve Alfred Molina gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor. Gizem, gerilim ve işkencenin eksik olmadığı bu film de en iyi psikolojik filmler listesinde yer alıyor.
7
13. Dönüş Yok (Irreversible)
IMDb Puanı: 7,4
Yaklaşık 15 yıl önce vizyona giren ve izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başaran Dönüş Yok (Irreversible), gerilim ve dram türlerinin harmanından oluşan bir psikolojik filmdir. Monica Bellucci, Vincent Cassel ve Albert Dupontel gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı bu filmin yönetmen koltuğunda ise Gaspar Noé oturuyor.
8
12. Mr. Brooks
IMDb Puanı: 7,4
Şimdi ise son 10 yılın en iyi gerilim filmlerinden bir diğeriyle listemize devam ediyoruz. Bruce A. Evans tarafından yönetilen Mr. Brooks; Kevin Costner, Demi Moore ve William Hurt gibi usta oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da hayranlık uyandırıyor. Bünyesinde bir parça da macera türüne yer veren bu yapım da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.
9
11. Tez (Tesis)
IMDb Puanı: 7,5
Alejandro Amenabar tarafından, yaklaşık 20 yıl önce çekilen ve dönemin Goya ödüllerini silip süpüren 1995 yapımı Tez (Tesis) filmi ile listemize devam ediyoruz. Özgün senaryosu, müzikleri ve kurgusuyla da dikkat çeken bu film; Eduardo Noriega, Ana Torrent ve Fele Martinez gibi İspanya’nın başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.
10
10. Parçalanmış (Split)
IMDb Puanı: 7,5
Türkiye’de 17 Şubat 2017 tarihinde vizyona giren 2016 yapımı Parçalanmış (Split); özellikle de James McAvoy’un başarılı performansıyla hayranlık uyandıran psikolojik bir film haline geliyor. M. Night Shyamalan tarafından yönetilen bu gerilim filmi,  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin “Wendell” Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor.
11
9. Ölümcül Oyunlar (Funny Games)
IMDb Puanı: 7,6
2007 yılının suç ve gerilim türlerini bünyesinde barındıran en iyi filmlerinden biri olan Ölümcül Oyunlar (Funny Games) ile listemize devam ediyoruz. Michael Haneke tarafından yazılıp yönetilen ve 2012 yılında Funny Games Ghost adında bir kısa filme uyarlanan bu yapım; Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt, Brady Corbet ve Devon Gearhart’ın başarılı performanslarıyla şekilleniyor. 
12
8. Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)
IMDb Puanı: 7,6
Tim Robbins’in başrollerinde oynadığı, Elizabeth Pena, Danny Aiello, Matt Craven ve Jason Alexander gibi başarılı oyuncuların da performanslarıyla desteklediği 1990 yapımı etkileyici bir psikolojik filmle daha listemize devam ediyoruz. Adrian Lyne tarafından yönetilen ve büyük bir başarıya ulaşan Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder); hem gerilim hem de sarsıcı bir korku filmi olarak listemizde yer alıyor.
13
7. Amerikan Sapığı (American Psycho)
IMDb Puanı: 7,6
Christian Bale’in olağanüstü performansının yanı sıra senaryosunda da imzasının bulunduğu 2000 yapımı muhteşem bir gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Bale’in yanı sıra Jared Leto, Chloe Sevigny, Reese Witherspoon ve Willem Dafoe gibi oldukça başarılı oyuncuların da boy gösterdikleri Amerikan Sapığı (American Psycho) filminin yönetmen koltuğunda ise Mary Harron oturuyor.
14
6. Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)
IMDb Puanı: 7,7
Bilim kurgu türünün başarılı örneklerinden biri olan ve zamanda yolculuk olayını olağanüstü bir kurguyla işleyen 2004 yapımı Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) de etkileyici bir psikolojik film olarak listemizde yer alıyor. Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz’dan oluşan kadrosunun yanı sıra çarpıcı senaryosuyla da şaşkınlık yaratıyor.
15
5. Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da)
IMDb Puanı: 7,8
Canavarı öldürmek için tabiri caizse bir canavara dönüşen gizli ajanın, hobi için öldüren bir psikopatla arasında geçen kanlı intikamı konu alan 2010 yapımı Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da); en iyi kore filmleri arasında yer alıyor. Oldboy’un efsanevi ismi Min-sik Choi’nin yanı sıra Lee Byung-hun’un da oyuncu kadrosunda bulunduğu bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.
16
4. Zindan Adası (Shutter Island)
IMDb Puanı: 8,1
2010 yapımı Zindan Adası (Shutter Island) filminde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dennis Lehane romanının Martin Scorsese tarafından beyazperdeye uyarlanmasıyla meydana gelen bu etkileyici yapım; Leonardo DiCaprio’nun yanı sıra Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer’ın da üstün performanslarıyla etkileyici bir psikolojik film haline geliyor.
17
3. Cinnet (The Shining)
IMDb Puanı: 8,5
Efsanevi gerilim filmlerinden biri olan ve 1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining); sinema tarihine damgasını vuran başyapıtlardan da bir tanesidir. Jack Nicholson’ın unutulmaz performansıyla şekillenen bu yapım; Shelly Duvall, Danny Lloyd ve Joe Turkel gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Stanley Kubrick’in de yönetmenliğini üstlendiği Cinnet filmi de en iyi psikolojik filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.
18
2. Akıl Defteri (Memento)
IMDb Puanı: 8,5
Elbette ki unutulmaz yapımlar arasında yer alan Akıl Defteri (Memento) filminin bulunmadığı bir psikolojik filmler listesi düşünülemezdi. 2000 yılında izleyicilerle buluşan bu Christopher Nolan filmi; Guy Pearce’in etkileyici performansının yanı sıra Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano’nun da destekleriyle başarılı bir yapım haline geliyor.
19
1. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)
IMDb Puanı: 8,6
Bir diğer efsanevi yapımla daha listemize devam ediyoruz. Psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan ve 1991 yılına damgasını vuran Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs); 5 dalda Oscar kazanan olağanüstü bir film olarak karşımıza geliyor. Thomas Harris romanının Jonathan Demme tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Kuzuların Sessizliği; Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın büyüleyici performanslarıyla da izleyicileri hayran bıraktıkları bir yapım olmayı başarıyor.
20