En İyi 10 Yerli Animasyon Filmi

10 Ocak 2019

Zeytinin Hayali
İlk Türk çizgi animasyon filmi olma özelliği taşıyan Zeytinin Hayali, Omar Kawan Alani’ın yönetmenliğinde 4 Eylül 2009’da beyaz perde gösterime girdi.
1
Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış
Uzun metraj ilk kukla film olma özelliği sunan Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış, 2014 yılında beyaz perde de gösterime girdi.
2
Kayıp Armağan
Cemal Hünal'ın yazdığı ve Kerem Sami Hünal'ın yönettiği bir Türk animasyon filmidir.
3
Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu
Fetih 1453 filminin efekt süpervizörü Serkan Zelzele’nin yönettiği fantastik komedi türünde bir animasyon filmi sizleri bekliyor.
4
Köstebekgiller: Perili Orman
Çocukların en sevdiği çizgi karakterlerden biri olan Köstebekgiller, sizin de zevk alacağınız 3 boyutlu bir animasyon filmidir.
5
Fırıldak Ailesi
Ünlü karikatürist Varol Yaşaroğlu'na ait olan ve aynı zamanda televizyon dizisinde olan Fırıldak Ailesi, şimdilerde en popüler animasyon filmleri arasında yer alıyor. Bol bol kahkaha attıracak olan Fırıldak Ailesi, çocuklarınızla izleyebileceğiniz çok keyifli bir film olacak.
6
Kötü Kedi Şeraffettin
Karikatürist Bülent Üstün'e ait olan Kötü Kedi Şerafettin çizgi roman karakteri, beyaz perdede hayat buldu. Karikatür yıllarında oldukça tutkunu olan bu kedinin maceralarını ailece severek izleyebilirsiniz. 
7
Evvel Zaman İçinde
Yüksel Ünsal’ın yönetmenliğini yaptığı Evvel Zaman İçinde animasyon filmi, 1951 yılında ilk uzun metrajlı animasyon filmidir.
8
Ayas
İlk Türk çocuk çizgi sineması olan Ayas, Pepe çizgi film karakterinin yapımcıları tarafından hazırlanıp 2013 yılında vizyona gösterime girdi. 
9
Kebabaluba
Enis Tahsin Özgür'ün yönettiği Kebabaluba, 1995 yapımı kısa animasyon filmdir.
10