En İyi 10 Sinema Yönetmeni

30 Mart 2016

Guillermo del Toro
Bir insan düşünün. Tüm hayal dünyasını olduğu gibi beyaz perdede izliyorsunuz. İşte o insan Guillermo del Toro'dur. Beyaz perdeye inanılmaz kalitede eserler kazandıran Toro'nun en başarılı eserleri şunlar:
Pan'ın Labirenti
Kızıl Tepe
Hell Boy Serisi
El Espinazo Del Diablo
Cronos
1
James Cameron
Efsanevi filmlerin efsanevi yönetmeni... Beyaz perdeye kazandırdığı birçok kült filmlerin sahibi. İşte James Cameron'u James Cameron yapan o başyapıtlar:
Terminatör 
Avatar
Titanik
Alien
Sanctum
2
Roman Polanski
Kelimelerle anlatılamayacak kadar kaliteli ve gelecek nesil yönetmenlerinin kesinlikle ders alması gereken bir yönetmen. İşte başlıca yapıtları:
Rosemary'nin Bebeği
Dokuzuncu Kapı
Piyanist
Çin Mahallesi
Hayalet Yazar
3
Stanley Kubrick
Sinema eleştirmenlerinden kusursuzluğuyla övgüler almayı başarmış çok değerli bir sinema yönetmenidir. Çektiği filmler arasından ön plana çıkmış olanları şunlar:
Lolita 2001:Uzay Macerası
Otomatik Portakal
Full Metal Jacket
Cinnet 
4
Steven Spielberg
Çektiği birbirinden mükemmel filmlerle hasılat rekorlarını alt üst etmeyi başaran ABD'li yönetmen, sinema dünyasında parmakla gösterilen ender yönetmenlerden biri. Şimdiye kadar yönetmenliğini yaptığı filmler arasında en çok başarılı olanları şunlar:
Er Ryan'ı Kurtarmak
Schindler'in Listesi
Azınlık Raporu
Sıkıysa Yakala
Terminal
5
Martin Scorsese
Robert De Niro ile yaptığı çalışmalarla daha çok gündeme gelen başarılı bir yönetmendir. 1970'den günümüze kadar ortaya koyduğu en başarılı eserler şunlar:
Casino
Sıkı Dostlar
Taksi Şoförü
Para Avcısı
Zindan Adası
6
Francis Ford Copolla
Godfather serisi ile sinema dünyasına kült film kazandırmış olan Copolla, yönetmenlik koltuğuna oturan en iyi 10 kişiden biridir. Başarılı olduğu filmler ise şunlar:
Godfather (Baba) Üçlemesi
Kıyamet 
7
Tim Burton
Stop-motion animasyon tekniği ile birbirinden mükemmel eserler ortaya koyan Burton, eserlerinde Gotik betimlemelere oldukça yer veriyor. İşte bu usta yönetmenin öne çıkan eserleri:
Batman & Batman Dönüyor
Makas Eller
Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Ölü Gelin
Alis Harikalar Diyarında
Karanlık Gölgeler
8
Christopher Nolan
Beyaz perdenin ödül avcısı... Çektiği filmlerle sinema dünyasına farklı bir soluk getiren efsane yönetmen Nolan'ın en başarılı filmleri şunlar:
Başlangıç Başlıyor
Batman
Prestij
Akıl Defteri
Kara Şövalye
Başlangıç
9
Alfred Hitchcock
Sinema dünyasının fenomen yönetmeni... Bugüne kadar ortaya koyduğu onlarca başarılı eserlerinin arasından ön plana çıkan filmleri şunlar:
Birds
Vertigo
Arka Pencere
Gizli Teşkilat 
Sapık 
10