En Doğal Antidepresanlar

12 Ekim 2015

Ceviz, badem, çekirdek, fındık, kaju fıstığı gibi magnezyum yönünden zengin olan besinler, serotinin hormonunun salgılanmasını artırmaktadır.
1
Yemeklerinizde deniz tuzu kullanmayı tercih edin. Ruh halinizi düzeltmeniz için gerekli olan mineralleri içerisinde bulundurmaktadır.
2
Domatesim içerisinde fazşa bulunan likopen inflamasyonu, stresi azaltmaktadır ve daha çok kabuklarında bulunmaktadır. Kabukla beraber tüketmenize engel olan mide probleminiz yok ise, kabuğuyla yemeniz önerilir.
3
Kahverengi pirinç, B1 ve B3 gibi vitaminleri ve folik asit içerisinde bulundurmaktadır.
4
Mercimek, nohut, börülce ve fasülye tryptophandan bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca serotinin sanlgılanmasında, kuru baklagiller önemli rol oynamaktadır.
5
Mor patates, içerdiği antioksidanlar sayesinde stres düşürücü özelliğe sahiptir. Patates kabuği tiroid hormon seviyelerini düzenler ve duygusal dengesizliklere etki gösterir.
6
Tryptonhan, vücutta serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu aminoasit zengini besinde muzun içerisinde bulunmaktadır. Potasyum açısından zengindir ve potasyum çok iyi bir stres savaşcısıdır.
7
En iyi ve en doğal antidepresan sudur. Kendinizi daha aktif hissetmeniz için, günde en az 10 veya 12 bardak su içmeniz önerilir:
8
Süt ve süt ürünleri, triptofan içermekedir. Bundan dolayı depresyonla savaşma konusunda iyi olan besinlerdendir. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir.
9
Tavuk veya hindi gibi kümes hayvanları, serotinin sağlayan en güzel kaynaklardandır. Ayrıca metabolizmayıı hızlandırır ve kan şekerinin ani yükselişlerine engel olmaktadır.
10