En Çok Rastlanan Genetik Hastalıklar

08 Eylül 2015

Genetik hastalık kavramı aile kökenlerinde bulunan bir hastalığın diğer aile üyelerinde de görülme durumunu ifade etmektedir. Bu genetik hastalıkların dominant ya da resesif olma durumuna göre görülme oranları değişmektedir.
1
Günümüzde hastalıklara yakalanma oranı artarken bu orana etki yapan durumlardan biri de genetik yapıdır. Çevresel etmenlerin de etkisi ile görünürlüğü artan hastalıklar arasında genetik hastalıklar başı çekmektedir. İşte en çok görülen genetik hastalıklar...
2
Down Sendromu
Trizomi 21 olarak da bilinen ve günümüzde görülme sıklığı artan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Zihinsel gerilik, vücut yapısında değişiklik gibi belirtiler ile kendini göstermektedir ve bu bireylerin yaşama yaşları çok uzun yıllara kadar devam etmemektedir.
3
Akdeniz Anemisi
Beta-talasemi olarak da bilinen bu hastalık otozomal resesif geçiş gösteren hastalıklardan olup, ülkemizde görülme sıklığı %4-5 oranlarında değişmektedir. Akraba evlilikleri ile de bu hastalığın görülme sıklığı artmaktadır.
4
Ailevi Akdeniz Ateşi
Bu hastalık organlarda tekrarlayan iltihaplanmalara neden olmaktadır. Genel belirti olarak ateş, karın ağrısı ve eklem ağrısı ile kendini göstermektedir. Anne ve babasında bu hastalık geni bulunan bireyler dikkat etmeleri ve gerekli kontrolleri yaptırmaları gerekmektedir.
5
Kalp Rahatsızlığı
Kalp hastlığına neden olan etmenler ailevi yapıdan da köken alabilir. Kalp yetmezliği, kapak ve damar problemleri ve kalp krizi gibi durumlar ailevi özelliklerin etkisi ile meydana gelme oranı daha fazladır.
6
Kanser
Kanser günümüzün artık en sık rastlanan ve en fazla ölüme yol açan hastalıklarının başında gelmektedir. Yapılan çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre aile ağacında kanser teşhisi konmuş kişilerin kansere yakalanma oranı diğerlerine oranla daha fazladır. 
7
Şeker Hastalığı
Diğer bir adı ile diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı genetik hastalıklar arasında yer almaktadır. Günümüzde görülme sıklığının artması nedeniyle de genetik yönüne dikkati daha çok çekmeye başlamıştır. Hemen hemen her yaşta kendisini gösteren bu hastalık birçok alanda hayatımızda değişiklikler yapmaya neden olmaktadır.
8
Hipertansiyon
Yüksek tansiyon olarak bilinen bu hastalığında genetik geçiş özelliği vardır. Görülme oranı sıktır ancak genetik üzerinde çok anlamlı olarak durulmamaktadır. Özellikle diyabetle birlikte kendisini daha sık gösterdiği için bu iki hastalıktan herhangi birinin mevcut olduğu bireyler daha dikkatli olmak zorundalar. 
9
Alzheimer
Genetik geçiş gösteren diğer bir hastalık ise alzheimerdir. Özellikle anne ve baba gibi birincil kuşak akrabalarda eğer bu hastalık var ise yakalanma özelliği daha çoktur. Günümüzde rastlanma oranı da gitgide artan bu hastalık özel dikkat gerektirmektedir.
10