En Bilinen Stephen King Eserleri

23 Mart 2019

Kara Kule Serisi
Stephen King'in Robert Browning'in şiirinden esinlenerek yazdığı Kara Kule serisi, aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi, İyi, Kötü ve Çirkin gibi önemli eselere de göndermeler yapar ve King'in birçok eseriyle de bağlantısı mevcuttur. Bu seri korku ve gerilim türünün yanı sıra fantastik ve bilim kurgu unsurları da içerir.
1
Yeşil Yol
Stephen King'in 1996 yılında yazdığı bu eseri 1999 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yazmaya devam ederken küçük ciltler halinde yayımladığı bu eser, film uyarlamasından sonra tek cilt halinde basılmıştır.
2
Hayvan Mezarlığı
Ölen kedilerini geri döndürmenin bir yolunu bulan ailenin yaşadığı gerilim dolu ve sıradışı olayları anlatan kitap, son derece etkileyicidir ve filmi de çekilmiştir.
3
Sadist
Filmi de çekilen kitap, yazar Paul Sheldon'un Misery Chastain kitabı ile ilgilidir. Hayranı tarafından kurtarılıp onun istediklerini yazma konusunda zorlanan bir yazarı anlatıyor.
4
Göz
Carrie isminde bir kızın alay konusu olması ve kötü davranışlara maruz kalması ile değişmesini, daha sonra da içindeki bir gücü keşfetmesini anlatan kitap beyaz perdeye de uyarlanmıştır.
5
Gece Yarısını 2 Geçe
İçinde Gizli Pencere öyküsünün yer aldığı bu kitap, iki hikayeden oluşuyor. Gizli Pencere'nin film uyarlaması da vardır ve Johnny Depp'in muhteşem oyunculuğu göz doldurur.
6
Karanlık Öyküler
Stephen King'in 14 öyküsünü içeren bu kitapta bulunan 1408 isimli öykünün film uyarlaması da vardır ve John Cusack başarılı bir oyunculuk sergilemiştir.
7
Medyum
Romanın orijinal ismi The Shining'tir ve bu adı koyarken King, John Lennon'ın şarkısından esinlenmiştir. Kitap, alkolü bırakan bir yazarın dağ başında bulunan otelde bir işi kabul etmesi üzerine gerçekleşen korkunç olayları anlatır. Kitap, Kubrick tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Bazı kaynaklarda Cinnet olarak da geçer.
8
Rita Hayworth ve Shawshank'ın Kefareti
Bu novelladan (kısa roman) uyarlanan Esaretin Bedeli, dünyanın en iyi filmi olarak listelerde yerini almıştır. Suçu olmadığı halde hapis yatan Andy Dufresne'nin hikayesini anlatan eser King'in belki de en önemli eserlerinin başında gelir.
9
Kubbenin Altında
Chester's Mill'de yaşayanlar büyük bir felaketle karşı karşıya kalırlar: bir kubbe. Eserin aynı isimle dizi uyarlaması yapılmıştır.
10