Emzirme Sırasında Yapılan 10 Yanlış

03 Ekim 2015

Hastayken bebeğimi emziremem
Hastalığınıza göre değişecek bu durumda, memelerde enfeksiyon varsa yada radyoaktif ışına maruz kalınmışsa bunlar geçene kadar emzirmemekte fayda var.
Kimler Emziremez?
- HIV virüsü taşıyanlar
- Tüberküloz hastalığı olanlar
- HTLV-1 kanser hastalığı olanlar
- Madde bağımlısı olanlar
- Radyoaktif ışına sürekli maruz kalanlar
1
Doğumdan sonra süt gelmedi emziremedim
İlk günlerde hemen bembeyaz anne sütü gelmez. Bu birkaç günü bulabilir. O zamana kadar göğsünüzden akan sarı renkteki sıvı, bebeğiniz için en faydalı süttür. Günler geçtikçe sütünüz çoğalacaktır. Sürekli emzirmek ve sabretmeniz gereklidir.
2
Bebeğim aç kalıyor
Bebeğiniz düzenli olarak kilo alıyorsa ve hergün çişli ve kakalı bezleri düzenli olarak çıkarıyorsa, keyfi de yerindeyse aç kalması mümkün değildir. Bu yüzden boş endişelere kapılıp kendinizi de bebeğinizi de yıpratmayın.
3
Memelerim küçük olduğundan sütüm de az
Memelerin büyüklüğü ve küçüklüğü ile sütün azlığının, çokluğunun bir alakası yoktur. Sadece süt bezlerinin bazı sebepler yüzünden yetersiz olmasından süt az olabilir.
4
Emzirirken çok acı çekiyorum
Emzirirken canınızın yanmasının sebebi bebeğinizin memenizi doğru şekilde kavrayıp emememesinden kaynaklıdır. Bebeğinizin memenizin sadece ucunu değil de kahverengi kısmının tamamını almasını sağlayın.
5
Süt arttıran gıdalar yemeliyim
Sütü arttıran 3 şey; bol bol emzirmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, bol su içmek. Diğer gıdalar sizin sadece susamanızı sağlar. Yani bol süt için, bol sıvı tüketmelisiniz.
6
Sütüm fışkırıyor bebeğim istemiyor
Sütünüzün çok gelmesine bebeğinizin buna ayak uyduramayıp hava yutmasına sebep olur. Bu da onu çok rahatsız eder, sürekli ağlar. Bunun için doktorunuza başvurup bir diyet programı uygulayabilirsiniz.
7
Her emzirmeden sonra gaz çıkarmasam olur
Her emzirmeden sonra mutlaka bebeğinizin gazını çıkartmalısınız. Çünkü bebekler ilk zamanlar emerken bol bol hava yutarlar bu da onlarda gaz oluşmasına sebep olur. Bunun için her emzirmeden sonra bebeğinizin gazını çıkartmanız çok önemlidir.
8
Emzirirken hamile kalmam
Ortalıkta dolaşan yanlış bir bilgi de emzirirken hamile kalınmayacağıdır. Ezirirken hamile kalan çok kadın vardır. Emzirmek sizi kısır yapmaz. Bunun için mutlaka korunma yöntemlerinden birini kullanmalısınız.
9
Bir kez daha hamile kalırsam emzirmeyi bırakmalıyım
Hamile kalırsanız emzirmeye de devam etmenizde hiçbir sakınca yoktur. Emzirmenin karnınızda ki bebeğinize herhangi bir zararı dokunmaz.
10