Elektrik Faturasını En Aza İndirmenin Yolları

05 Ekim 2015

Elektrikli Battaniye Kullanımı
Piyasada satılan elektrikli battaniyeleri alıp tasarruf edebilirsiniz. Battaniyeyi kullanma talimatına uygun kullanmak önemli. Elektrikli battaniye kullanarak en azından gece tüm evi ya da odayı ısıtmak yerine, daha ekonomik bir tercih olacak elektrikli battaniyeyi tercih edebilirsiniz.
1
Evden Çıkarken Kombinizi kapatmayın
Evden çıktığınızda yada evde bir kaç gün olmayacak olsanız bile kombinizi kapatmak yerine kısın. Kapattığınız takdirde eve geldiğinizde tekrar açıp, tekrar ısınmasını ve evi ısıtmak için harcamış olacağınız elektrik kısık bir şekilde çalıştığı zamandan daha çok olacaktır.
2
Kapıları Kapalı Tutun
Hangi odada yatacaksanız yada uzun vakit geçireceğiniz odanın kapısını mutlaka kapatın. Böylelikle odanın içerisinde ki ısıyı oda da muhafaza edebileceksiniz. Eğer kalabalık olarak oda da kalacaksanız birçok kişinin vücut ısısı ile oda daha çabuk ısınacak ve sıcak kalacaktır.
3
Perdeleri Vakitlice Açıp Kapayın
Evinizde günün hangi saatinde, hangi odasına güneş geldiğini tespit edip, o odaların perdelerini açarak evinizin ısınmasını güneş ışığından sağlayabilirsiniz. Çok da iyi bir tasarruf şeklidir. Bunun için sabahları perdelerinizi açın ve güneş ışığının evinize girmesini sağlayın.
4
Elektrikli Tüm Aletleri Fişten Çıkarın
Tüm elektrikli aletleri tek tek kapatmak sizi yoruyorsa, elektrikli aletlerin hepsini tek bir güç kaynağına bağlayabilirsiniz. Böylelikle tek bir düğmeye basarak, akşamları tüm elektrikli aletleri fişten çıkarmış olursunuz.
5
Şarjlı Aletleri de Fişten Çıkarın
Özellikle telefon ve tabletlerin şarj aletlerini, kullanmadığınız zaman bile fişte bıraktığınız takdirde, boşuna elektrik yakmaya devam edecektir. Bu yüzden kullanmadığınız zaman bu aletlerin şarjlarını fişten çıkarmalısınız. Bunu alışkanlık haline getirirseniz size bir noktadan sonra zor gelmeyecektir.
6
Çamaşır Yıkarken Tasarruf yapın
Makinenizde çamaşırlarınızı çok sıcak suyla yıkamak yerine, farklı bir program seçerek tasarruf edebilirsiniz. Bunun haricinde çamaşır makinenizi çok fazla çamaşırla doldurmayın. Aksi halde kötü kokulu ve iyi yıkanmamış üstüne bir de boşuna elektrik harcamış olursunuz.
7
Buzdolabı Seçimine Dikkat
Evinizde en çok elektrik harcayan elektrikli eşyalardan birisi buzdolabıdır. Eğer eski teknolojiye sahip bir buzdolabınız varsa hemen A+ bir buzdolabı modeliyle değiştirin. Bir buzdolabı almak size şuan pahalıya patlayacak gibi görünse de uzun süre kullanacağınız tasarruflu bu buzdolabı ile elektrik faturanızı yarıya düşürebilirsiniz.
8
Klima Kullanımına Dikkat
Odanızı klima ile soğutmak için kulladığınız elektrik, ısıtmak için kullanılan elektriğin tam 3 katıdır. Bunun için klima kullanımında dikkat edilmesi gereken, özellikle sabahları ve geceleri odanızı serinletip, o serinliği evinizde muhafaza etmektir.
9
Evinizin Dış Cephesine Dikkat
Bazı araştırma sonuçlarına göre evinin dış cephesi beyaz renkte olanların, klima kullanımında koyu renkli olanlara göre % 40 daha az enerji harcadığı tespit edilmiştir. Evinizin dış cephe rengine ve seçimine dikkat ederek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
10