Elektrik Faturasından Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

18 Eylül 2015

Perdelerinizi Yazın Kapatın, Kışın Açın
Yaz aylarında sıcağın bunaltıcı etkisini biraz olsun azaltmak için, camları ve kapıları açıyoruz. Bu sayede sıcak hava evin içine dolar ve daha faza enerji tüketimi yaparak serinlemeye çalışırız. Yaz aylarında perdelerinizi mümkün olduğu kadar kapalı tutun ve içeri gün ışığına maruz kalmasını engelleyin. Kış aylarında ise, perdelerinizi açın ve güneş ışınlarının evinizin girmesine fırsat verin.
1
Eviniz Güneş Görsün
Evinize güneş girmesi demek, az lamba yakmanız demektir. Eviniz güneş görmüyorsa veya evinize giren güneş engelleniyorsa, erken saatlerde ışıkları açmak zorunda kalırsınız.
2
Klimanızın Bakımını Yaptırın
Klimanızın yıllık bakımını yaptırmayı kesinlikle atlamayın. Hem faturanız için, hem de havayı temizleme özellikleri olan klimaların filtrelerinin mutlaka temizlenmesi ve bunun için bakım gerekir. Bakım yaptırmak, klimanın performansını da etkiler ve daha az enerji tüketmenizi sağlar.
3
Fişleri Prizden Çekin
Sadece kumandadan veya düğmeden kapatarak enerji sağlamazsınız. Fişinden çekmediğiniz sürece yine az da olsa elektrik tüketilir. Elektrikli eşyaları kullanmadığınız zaman, prizden mutlaka çekin.
4
Eski Elektrikli Ev Aletlerinizi Yenileyin
Eski elektronik eşyalar, enerji konusunda tehliklidir. Çok fazla enerji harcarlar. Elektrikli eşyaların pahalı olduğunu düşünebilirsiniz fakat enerji tasarruflu aletler, faturanıza çok büyük katkıda bulunacaktır. Seçim sizin.
5
Ev Aletlerinizi Onarın
Bozuk eşyalar, çok fazla enerji tüketir. Arızalı bir buzdolabı, soğutabilmek için daha fazla enerji harcayacak ve faturanızı yükseltecektir. Tamir ettirmeden kullanmamanızı öneririz.
6
Ampullerinizi Değiştirin
Led dediğimmiz ampuller, akkor ampullere göre %80 oranlarında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Azımsanmayacak bir tasarruf sağlar.
7
Termostat Kullanın
Evinizde elektrikli sofben kullanıyorsanız, termostatlı olanını tercih etmelisiniz. Gün içerisinde dereceyi düşürüp tasarruf etmeniz mümkündür.
8
Çamaşır ve Bulaşıklarınızı Düşük Derecelerde Yıkayın
Her iki makine de temiz olsun diye yüksek dereceler tercih edilir. Düşük derecelerde de temizlendiği unutulmamalı ve enerji tasarrufu sağlamak için aklınızda bulunmalıdır. Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayarak da tasarruf edebilirsiniz.
9
Ağaç Dikin
Ağaçlar hava sıcaklığı ve soğutma üzerinde çok etkilidir. Hava ısındığında ağacın gölgesinde dinlenebilirsiniz. Hissedilen sıcaklık ve nem üzerinde çok büyük etkisi olan ağaçlar, dünyamız için çok büyük yere sahiptir.
10