Elazığ'da Görülmesi Gereken Yerler

25 Nisan 2016

Üryan Baba Türbesi
Seyitgazi ilçe merkezine 6 km mesafede bulunmaktadır. Osmanlılar Döneminde 1511-1517 yılları arasında yaptırılmış türbeyi ziyaret etmelisiniz.
1
Üç Lüleli Çeşme (Harput)
Ağa Cami yakınlarında olan, Harput'un girişinde solda bulunan çeşmedir. Kitabesinde yazılanlara göre, 1324 yılnda yapılan çeşmeyi görmeden şehirden ayrılmayın.
2
Ulu Cami (Harput)
Anadolu'nın en eski Türk camilerinden olan Ulu Cami, Harput ilçesinde bulunmaktadır. Şehrin en önemli yapısını mutlaka görmelisiniz.
3
Şori Şelalesi
Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde yer alan şelaledir. Özellikle ilkbahar mevsiminde, kar sularının erimesinden dolayı şelalenin suyu hızını arttırmaktadır. Kesinlikle görülmeli.
4
Meryem Ana Kilisesi
M.S 179 yılında inşa edildiği sanılan kilise, ilk olarak putperestler tarafından, putların saklanması için kullanılan bir yer olarak inşa edilmiştir. Yakubi Hristiyanları, daha sonrasında kiliseye çevirmiştir.
5
Mansur Baba Türbesi
Elazığ'ın en önemli ve en değerli türbelerinden olan Mansur Baba Türbesi'ni görmeden şehirden kesinlikle ayrılmayın.
6
Keban Baraj Gölü
Elazığ'ın Keban ilçesinde bulunmaktadır. Keban Baraj Gölü'nün en önemli özelliği de, Türkiye'nin ikinci büyük suni gölü olmasıdır. Kesinlikle görmeden ayrılmayınız.
7
Kazım Efendi Türbesi
Üzeri kubbeli ve 5 tane sütun üzerinde oturtulmuş olan türbedir. Yerden 20 cm yükseklikteki türbeyi görmelisiniz.
8
İzzet Paşa Camii
1866 senesinde, dönemin valilik görevini yapan Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin kötü durumundan dolayı, 1967 senesinde yıkılıp tekrar yapılmış ve İzzet Paşa Camisi halini almıştır. Kesinlikle görülmeli.
9
Hoca Hasan Hamamı
Klasik Osmanlı dönemi hamamlarından, günümüze kadar gelen hamamlardandır. Kurşunlu camiinin batı kısmında bulunan hamamı görmeden şehirden ayrılmayın.
10
Hazar Gölü
Teknonik göl olma özelliği ile hafızalarda kalan bir göldür. Şehrin önemli simgelerinden olan Hazar Gölü, ekonomik ve turistik olarak çevreye katkı sağlamaktadır.
11
Harput Kalesi
Harput Kalesi'nin yapımında, süt kullanıldığı rivayetinden dolayı, "Süt Kalesi" ismi ile de anılmaktadır. Şehrin önemli simgelerinden olan kaleyi görmeden şehirden ayrılmayın.
12