Edirne'de Görülmesi Gereken Yerler

25 Nisan 2016

Adalet Kasrı
Edirne Sarayı'nın, günümüze kadar sağlam kalan tek binasıdır. Sarayiçi'nde bulunan kasır, Edirne Sarayına Kanuni Sultan Süleyman döneminde dahil olmuştur. Kesinlikle görülmeli.
1
Şükrüpaşa Anıtı
26 Mart 1913 tarihinde, Balkan Savaşı ve şehitleri için yapılmıştır. Anıtla birlikte, Balkan Savaşlarını anlatan ve Edirne halkında bulunan eşyalar ile müze oluşturulmuştur. Kesinlikle görülmeli.
2
Sweti George Bulgar Kilisesi
1880 senesinde, Kıyık ilçesinde inşa edilen yapıdır. Kilisede bulunan yazılar, Slav Bulgarcası ile yazılmıştır ve yerlileri tarafından Bulgar Kilisesi olarak bilinen yapıyı görmeden şehirden ayrılmayın.
3
Edirne Kent Ormanı
Şehir merkezine 2 km uzaklıkta olan, en önemli ormanlık bölgelerdendir. Meriç Irmağı'nın kıyısında bulunan ormanı görmeden şehirden ayrılmayın.
4
Büyük Edirne Sinagogu
Avrupa'nın ve dünyanın en büyük üçüncü sinagogu olan yerini mutlaka görmelisiniz.
5
Selimiye Camii
II.Selim'in, Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir. Mimar Sinan'ın, "ustalık eserim" diye nitelendirdiği camii, Osmanlı mimarisinin en güzel ve en önemli eserlerindendir.
6
Selimiye Arastası
III. Murat'ın, Mimar Davut Ağa'ya yaptırdığı eserlerdendir. Toplam 124 dükkanın olduğu çarşıdır. Çarşının dua kubbesinde, her sabah yanlış iş yapmayacaklarına dua etmeleri ile dikkatleri çeker. Mutlaka görülmelidr.
7
Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği
Çok sayıda turistin gezi yerleri listesinin başındadır. Şehitliği kesinlikle görmelisiniz.
8
Kırkpınar Er Meydanı
Aslının Hun İmparatorluğuna dayandığı bilinen, Türkler'in en önemli sporlarından olan güreşler, bu meydanda düzenlenmeye başlamıştır. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.
9
Rüstem Paşa Kervansarayı
16. Yüzyılın görkemini, günümüze taşıyan ve Edirne merkezde bulunan bir kervansaraydır. Damat Rüstem Paşa'nın Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir.
10
Lalapaşa Dolmenleri
Toprakta bulunan ve yan yana dizilmiş taşlardan oluşan ve tarihte mezar olarak kullanıldığı bilinen yerlerdendir. Kesinlikle görülmeli.
11
Karaağaç Tren Garı
Mimar Kemalettin Bey'in tasarladığı, dört gardan biridir. Şark Demiryolları Şirketi adına tasarlanmıştır.
12