Düşük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

07 Ekim 2015

Düşük Nasıl Anlaşılır?
Düşüğün belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Düşüğün en belirgin belirtisi anne adayının artık kendini hamile gibi hissetmemesidir. Düşük yapan kadınların bazılarında çok ağrılı kramplar görülebilir. Bazısı ise hiç kramp, ağrı yaşamaz. Bir diğer düşük belirtisi ise az ya da çok şiddetli kanamalardır. Yine bu da kişiden kişiye değişir. Bazı düşük yapan hamileler ise, düşüğün doğum sancısı kadar acılı ve ağrılı olduğunu belirtiyorlar.
1
Doktora Ne Zaman Gidilmeli?
Eğer düşük belirtilerini yaşadınız ve düşük yaptığınızı hissediyorsanız hemen doktorunuza ulaşarak muayene olmalısınız. Kanama kesildi ancak çok şiddetli karın ağrısı varsa, ateş ve kokulu akıntı da varsa, kanama 1 haftadan uzun sürerse hemen doktorunuza görünmelisiniz.
2
Neden Ben?
Düşük yapan kadınların kendilerine en çok sordukları soru bu neden benim başıma geldi sorusudur. Düşük yapan kadınların bunu kendilerine sorması da çok normaldir. Bazı kadınlar bundan kendilerini bile sorumlu tutarlar. Ancak bilinmesi gerekir ki düşüğün sebebi tabi ki siz değilsiniz. Çok az da olsa çevresel faktörler olduğu bilinir.
3
Düşük Süresi Nedir?
Düşük genellikle kramp ile başlayıp, azdan çoğa doğru artan kanamayla devam eder. Bunun ne kadar süreceği de merak edilen sorular arasındadır. Düşük gerçekleştiği andan itibaren bir gün veya birkaç gün sürebilir.
4
Kanamanın Süresi Nedir?
Düşük gerçekleştiyse kanama en fazla, iki hafta sürer. Düşükten sonra geçen günlerde küçük kramplar yaşanabilir. Ancak kanama 2 haftayı geçip hala devam ediyorsa ve çok şiddetli miktarda ise hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.
5
Ne Zaman Adet Olurum?
Düşük gerçekleştikten sonra, düzenli olarak adet gören bir kadın, düşük yaptığı zamandan sonra 4- 6 hafta arasında adet olabilir.
6
Ne Kadar Sürede İyileşirim?
Düşüğünüz sorunsuz bir şekilde gerçekleştiyse, fiziksel olarak iyileşmeniz bir iki hafta kadar sürer. Ancak zor olan duygusal olarak yaşanan buhrandan kurtulmanız biraz zaman alabilir. Düşük yapan kadının bunu her zaman anımsaması ve tekrar aynı acıyı yaşaması olağan bir şeydir.
7
Bir Daha Ne Zaman Çocuk Sahibi Olabilirim?
Bunu önce doktorla konuşup, eğer doktor da sağlık açısından bir problem görmezse, bundan sonraki karar size ve eşinize kalmıştır. Problemsiz bir düşük gerçekleştikten sonra 2- 4 hafta arasında hamile kalınabilir. Ancak uzmanlara göre düşük gerçekleştikten sonra bir müddet beklemek en doğrusudur. Fiziksel iyileşmeden çok duygusal olarak iyileşmeyi beklemek anne adayı açısından en doğru şey olacaktır.
8
Eşimi Nasıl Yanıma Çekebilirim?
Şüphesiz ki hiç kimse anne adayı kadar kaybedilen bebeğe üzülemez ve bunun acısını yaşayamaz. Ancak kadınların bu noktada eşlerinin desteklerine çok ihtiyaçları vardır. Eşinizle üzütünüzü konuşun, bu konuyu konuşmaktan kaçınmayın ve eşinizle sürekli iletişim halinde olun. Bu size çok iyi gelecektir.
9
Bebeğimi Nasıl Hatırlayabilirm?
Anne adayları düşük yaptıktan sonra bebeklerinin bir hatırası olsun isterler. Bebeğinizin yasını tutarak, ona ait ultrason resimleri ya da ayak izi sizin biraz da olsun iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
10