Dünyayı Değiştiren Kadınlar

07 Eylül 2020

Elizabeth I: 1533-1603
Elizabeth 1533 yılında Londra'da doğmuştur. Elizabeth'in annesi ise VIII. Henry'nin ikinci karısı olan Anne Boleyn'di. Bu küçük bebek büyüdü ve İngiltere'nin altın saçlı kraliçesi diye anıldı. Ülkeyi yok olmaktan kurtarıp dünyanın en büyük imparatorluklarından biri haline gelmesi için çabaladı.
1
Kleopatra
Asıl ismi VII. Kleoptra'dır fakat kendisinden öncekiler bilinmediği için sadece Kleopatra denilmiştir. Kleopatra 9 dil bilen zeki bir Mısırlı kadındı. Kleopatra babasının vasiyeti üzerine kardeşi ile evlenmiştir. Kardeşi Nil sularında boğulmuştur. Önünde engel kalmayan Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturmuştur. Bu sırada Sezar'dan bir çocuğu dünyaya gelmiştir. Çocuğunu da yanına alarak iki imparatorluğu birleştirmek için Roma'ya gitmiştir.
2
Harriet Beecher Stowe: 1811-1896
Köleliğe baş kaldırılması gerektiğini eserinde konu edinmiştir. 20'den fazla eser yazan Harriet Beecher Stowe Amerika'da ve İngiltere'de oldukça ünlenmiştir.
3
Emily Murphy: 1868-1933
Kanada'nın o dönemdeki ilk kadın yargıcı olmayı başarmıştır ve büyük çalışmalara imza atmıştır. Kanada kanununda geçen kadınların insan olmadığı hükmünü kanundan kaldırılmasını sağlamıştır.
4
Helena Rubinstein: 1870-1965
Helena Rubinstein Polonya ve Yahudi asıllı bir Amerikalı iş kadınıdır. Varlıklı bir tüvvar ailesinde dünyaya gelmiştir. Zürih'de tıp eğitimi almaya başladı ama çok geçmeden bu eğitimi yarım bıraktı ve Avusturalya'ya yerleşti. Kozmetik kavramı Rubinstein'e aittir. Hâlâ da kendi ismini taşıyan kozmetik markası mevcuttu.
5
Rosa Parks
Amerika'da siyahi direnişin milatlarına yol açan kadın olarak bilinir. Rosa Parks'ın yaşadığı otobüsteki ayrımcılık üzerine eylemler başladı ve otobüslerdeki yer ayrımcılığını Amerika Federal Mahkeme yasakladı. Rosa Parks ise bu direnişlerin sembolü oldu.
6
Büyük Katerina: 1729-1796
Büyük Katerina, Çariçe II. Katerina olarak da bilinir. Çariçe’nin anlamı Rusya'da imparatora Çar eşine de Çariçe denilirdi. Büyük Katerina tam 34 yıl Rusya'yı yönetmeyi başarmıştır ve 18.yy Rusya'sına damgasını vurmuştur ve belki de yok olmaktan ülkesini kurtarmıştır.
7
Kraliçe Victoria: 1819-1901
Üzerinde güneş batmayan imparatorluk haline getiren büyük kraliçe. Kraliçe Victoria amcası IV. William ölünce daha on sekiz yaşındayken İngiltere tahtına çıktı. Altmış üç yılı aşkın bir süre tahtta kalan ve en uzun hükümdarlık yapmış kişidir Büyük Britanya tarihinde. 
8
Marie Curie
Fizik ve kimya alanındaki çalışmaları ile tanınmaktadır. Radyoaktivite konusunda yaptığı çalışmaları ünlüdür. Nobel kimya ödülü ve Nobel fizik ödülünü almıştır. Marie Cruie kendi döneminde Nobel ödülünü alan ilk kadındı ve bu ödülü iki defa alan ilk kişiydi.
9
Zübeyde Hanım
Hepimizin bildiği gibi ülkemizin baş önderi, kurucusu ve başöğretmeni olan Atatürk'ün annesidir. 
10