Dünyanın Seyrini Değiştiren 10 İcat

11 Temmuz 2015

Penisilin
Orta çağdan bu yana dünya üzerinde varlık savaşları olmuş ve bir çok yaralanma mikrobik reaksiyonlar yüzünden ölümle sonuçlanmıştır. İltahabik ve bakteriyel etkimeler, Anjin ve yaralanmaya bağlımi krobik reaksiyonların çözümü için keşfedilen penisilin İskoç Bilim Adamı Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. Kullanımı ile bir çok hatalığa çözüm getiren kimyasal hayatın akışını değiştirmiş ve günümüzde halen sıklıkla bir çok tedavide etkin kullanılmaktadır.
1
Matbaa
Alman Johannes Gutenberg tarafından 1440 yılından icat edilmiştir. İlk icadı ile sadecemanuel kopyalama yapılabilmiş ve bu keşif sayesinde 1500 yılına kadar yaklaşık 20 milyon kopya basımı yapılmıştır. Dinlerin ve Siyasi rejimlerin yayılmasında önemli rol oynamış bu icat günümüzde dijital yapıya bürünmüş ve cazibesini belli oranda yitirmiştir.
2
Ampul 
Işık elde etme biçimi ısıl ışıma olan akkor lambalar 18. Yuzyılda icat edilse de 1879 yılında Edison tarafından ampul, güç kaynağı ve kablo sistemi ile tam bir aydınlatma sistemi icat edildi. Bu icat ile gaz lambaları gibi ışık kaynaklarının kullanımında vazgeçildi, ampul kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Üretim sektöründe ampul bulunduktan sonra akşamları da çalışmaları yapılmaya başlandı.
3
İçten Yanmalı Motorlar
Günümüzdeki modern motorların atası olarak görülen içten yanmalı motor sistemi, yüsek sıcaklıktaki yakıtın piston içinde yanması ile aksiyonunu sağlamaktadır. Kimyasal enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesini sağlayan bu icad ile tekerleğin icadı daha büyük anlam kazanmış. 19. Yüzyılda ise Uçak, gemi ve araba gibi bir çok projede etkin olarak kullanılmıştır.
4
Doğum Kontrol Hapları
Çin, Hindistan gibi yüzyıllardır nüfusu çok yüksek olan ülkelerin nufüs artışını kontrol altında tutmak, bulaşıcı hastalıkların salgın hale gelmesini engellemek ve aile yapısını doğru kurgulamak için icad edilmiş. Günümde her evli çiftin kullanabildiği bu icat da yine ihtivası nedeni listemizde yer alan bir başka icat olmuştur.
5
Çivi
İnsanoğlunun metale şekilde vermeleri ile icadı yapılan Çivi’nin M.Ö Archimede tarafıdan bulunduğu düşünülmektedir. Yazının icadı sebebi ile 2000 yıldan daha uzun bir geçmişi olduğu belirtilmektedir. Çivi sayesinde insanoğlu uygarlaşmış ve yerleşik düzene gemeye başlamıştır.
6
İnternet
Sonuncu ve çağımızın en büyük icadı olarak kabul edilen internet, Ülkelerin savunma sistemlerinde, Firmaların üretim süreçlerinde ve İnsanların sosyalleşme aracı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. İnternetin gücü, hırsızlıkların sanal ortamdan yapılmasından tutun alışverişlerin evilerimizdeki bilgisayarlar hatta akıllı telefonlar ile yapılabilmesine kadar bir çok alanda kullanımasına imkan vermiştir. İnternet kullanım amacına göre çok faydalı bir okadar da tehlikeli olabiliyor.  
7
Telefon
Haberleşme eski çağlar da elçilerin günler süren yolculukları yada mektup kuşlarının kullanımı yapılıyordu. Dünya üzerindeki bir çok coğrafyanın birbinden haberdar olması olası değildi. Telefonun icadı ile tüm bu sorunlar 1976 yılında çözüme kavuştu. Bu tarihren önce birçok defa onlarca mucidin üzerine çalışıp hayal kırıklığı oluşturduğu bu icadı Alexander Graham Bell gerçeğe dönüştürdü.
8
Pusula
8. ve 11. yüzyıllar arasında denizcilik becerileri gelişmiş olan Vikingler yollarını güneş ve yıldızların konumları ile bulabiliyor ve yol alabiliyorlardı. Bu yöntem kapalı havalar da sorun oluyor ve ilerleyişe bir süre ara veriyorlardı. 11. Yüzyılda Çinliler taş ve demirden yapılan daha modern ve her şarta uygun bir keşifte bulundular. Adı Pusula idi. Pusula’nın icadı ile denizcilik ve kervanların seyri değişti uluslararası ticaret etkin hale geldi.
9
Tekerlek
İnsanlar eski çağlarda ( M.Ö ) geç etmek için binek hayvanları ehlileştirerek kullanmış ve kervanların bir noktadan başka bir noktaya ulaşması aylar almıştır. Tekerleğin icadı ile birlikte uzak mesafeler bu dönemler de dahi kısalmış, tarım ve ticaret hususunda atılımlar meydana gelmiştir. Günümüz de tekerlekler yüksek teknoloji ile daha farklı bir yapıya bürünmüş ve noktadan noktaya ulaşım daha kullanım alanları ile (Otoyol vb) kolay hale gelmiştir.
10