Dünyanın En Zengin Üreticileri

24 Ağustos 2015

Thomas Edison
1847 doğumlu olan Thomas Edison, ampul, elektrik, fonograf, elektrikli arabalar ve akü gibi icatlarıyla tanınmıştır. 20. yüzyılın icatları servetinin değeri 12 milyon dolardır. Günümüzün parasıyla 170 milyon dolardır.
1
Mario Moretti Polegato
1952 doğumlu olan Polegato, 2 milyar dolarlık servete sahiptir. Geox isimli ayakkabı şirketiyle ünlenmiş, ayaklarının hava almasını sağlayan ayakkabılar ile tanınmıştır. 7.8 milyar dolarlık servete sahipken, yaşanılan ekonomik krizler yüzünden 2 milyon dolar serveti kalmıştır.
2
Bradley Hughes
Amerikalı girişimci ve Public Storage'nin genel başkanıdır ve serveti 2.5 milyar dolardır. Orjinal ismi Private Storage olan şirketi, Amerika'nın en büyük kiralık deposudur.
3
Ty Warner
Üniversiteyi bırakıp peluş oyuncak satan Ty Warner'in başarılı bir hikayesi vardır. 2.5 milyar dolarlık serveti vardır. Son yıllarda, vergi kaçakçılığı suçundan sıkıntılı zamanlar geçirmiştir.
4
Hans Riegel
1922 yılında ayı şeklinde şekerlemeler üreten Hans Reiger, Sr.'nin en büyük oğludur. 1946 yılında Haribo isimli şirketini devralmıştır. Başarı iş adamının serveti 3 milyar dolar.
5
James Dyson
İngiliz asıllı James Dyson, 1947 doğumludur. 4.5 milyar dolarlık serveti vardır. İcat etmiş olduğu teknoloji ürünü elektrikli süpürgeler ile ünlenmiştir. G-Force elektrik süpürgesini mükemmel şekilde tasarlamıştır.
6
Dietrich Mateschitz
Avusturya'nın en zengin iş adamı olarak bilinen isimdir. Ortağı Chaleo Yoovidha ile birlikte Red Bull'u kurmuştur ve serveti 7.6 milyar dolardır.
7
Ralph Lauren
7.7 milyar dolar değerindeki serveti olan moda tasarımcısı Ralph Lauren en iyi mucit olarak karşımıza çıkmaktadır. Giyim şirketleri ve nadir otomobil koleksiyonları ile öne çıkmaktadır.
8
Chalerm Yoovidhya
Red Bull'un ortağının büyük oğlu olarak bilinen isimdir. 9.9 milyar dolar servete sahip olan 64 yaşındaki milyarder, 3 çocuğu ve eşi ile birlikte Bagkok'ta yaşamaktadır.
9
Michelo Ferrero ve Ailesi
Tic Tac, Kinder ve daha birçok markanın üreticisidir. En önemli ürettiği ve en çok sevilen şey, Nutella adındaki çikolatadır.
10