Dünyanın En Zengin Mucitleri

26 Haziran 2020

Thomas Alva Edison
Amerikalı mucit hepimizin bildiği gibi ampul, elektrik, fonograf, elektrikli arabalar için akü gibi önemli icatlarıyla tanınmaktadır. Önemli mucitin serveti ise 12 milyon dolardır.Günümüzde bu para 170 milyon dolara tekabül eder.
1
Mario Moretti Polegato
1995 yılında kurulmuş ayakkabı üreticisi Geox, tabanlarındaki küçük delikler sayesinde ayağın hava almasını sağlamasıyla duyulmuştur. Bu şirketin kurucusu olan Mario Moretti Polegato'nun serviti ise 2 milyar dolardır.
2
Bradley Hughes
Amerika'nın en büyük kiralık depo şirketinin sahibidir. Toplam serveti ise 2.5 milyar dolardır.
3
Ty Warner
Beanie Bebekleri, Beanie Ayıları ve daha birçok ünlü pelüş oyuncağı ile akıllarda kalacak önemli mucitlerden. Serveti ise 2.6 milyar dolardır. 
4
Hans Riegel
İlk olarak ayı şeklindeki şekerlemelere imza atmış, tüm hayatı boyunca 200'den fazla şekerlemelerin üreticisi olarak tanınmaktadır. Serveti ise 3 milyar dolardır.
5
James Dyson
Dünyanın en iyi markalarından biri olan Dyson isimli şirketin sahibidir. En önemli icatlarından biri yüksek teknoloji ürünü elektrik süpürgeleridir. Serveti 4.5 milyar dolardır. 
6
Dietrich Mateschitz
Ünlü enerji içeceği Red Bull'un sahiplerinden olan Dietrich Mateschitz, yaklaşık 7.6 milyar dolarlık servete sahiptir.
7
Ralph Lauren
Ünlü moda tasarımcısı Ralph Lauren, giyim şirketiyle tanınmaktadır. 7.7 milyar dolarlık servete sahiptir. 
8
Chalerm Yoovidhya
Red Bull şirketlerinin ortaklarından Chaleo Yoovidhya'nın en büyük oğludur. 10 milyar dolarlık bir servete sahiptir.
9
Michele Ferrero
Bu başarılı ismin icatları arasında ise Ferrero Rocher, Tic Tac, Kinder ve daha birçok çikolata markası olsa da Ferrero ailesinin en büyük icadı, herkes tarafından sevilen Nutella isimli çikolatasıdır. 24.8 milyar dolarlık servete sahiptir.
10