Dünyanın En Ünlü ve Zengin Şefleri

27 Mayıs 2017

Anthony Bourdain / 6 Milyon Dolar
Dünyaca ünlü şef, Bourdain Travel Channel'in No Reservation isimli programı sunmaktadır. Program Discovery Channel ve Living Channel'de yayınlanmaktadır. Ünlü şef, Amerika'nın Aşçılık Enstitüsü'nden mezun olmuştur ve Brasserie Las Halles'in bulunduğu restoranlarda şeflik yapmıştır.
1
Ana Quincoces / 7 Milyon Dolar
"Miami'nin En Ateşli Şefi" olarak bilinmektedir. Küba mirasını tanıtmak adı altında "Cuban Chicks Can Cook" adı altında kitap yazmıştır ve yazdığı kitap çok satılmıştır. İkinci kitabı olan Sabor, "A Passion For Cuban Cuisine" de en çok satanlar listesindeydi. IMUSA markasının reklam yüzüdür.
2
Nigella Lawson / 15 Milyon Dolar
Londra'da doğmuş olan ünlü şef, aynı zamanda gazeteci, kitap eleştirmeni, televizyon yayımcısıdır. Ailesi, J.Lyons Şirketinin sahibidir. İlk yemek kitabı 1998 yılında yayınlandı ve 300 binden fazla satıldı.
3
Paula Deen / 16 Milyon Dolar
Kariyeri boyunca 14 yemek kitabı yaza ünlü şef, yemek kariyerine evde başladı ve kısa sürede mutfağını büyüterek, adını altın harflerle yazmıştır.
4
Mario Batali / 25 Milyon Dolar
Ünlü şef Hong Kong, Las Vegas, Los Angeles, New York City ve Singapur'da çok sayıda restoranında ortaktır. Santa Barbara'da Four Seasons Baltimore Hotel'de 27 yaşında aşçı yamalığ yapmıştır. Sonrasında açtığı "Po" ismindeki restoranda başarıyı yakaladı ve yıldızı bu saatten sonra parladı.
5
Rachel Ray / 75 Milyon Dolar
Şef, yazar,televizyon sunucusu ve kendi işinin sahibidir. En çok satan yemek kitaplarının yazarlarındandır ve 2006 senesinde "Everyday With Rachael Ray" isminde kendi dergisini kurmuştır. Programları ile Emmy Ödül'nü almıştır ve yıldızını patlatmaya devam etmiştir.
6
Wolfgang Puck / 75 Milyon Dolar
En saygı duyulan şeflerden olan Puck, ayrıca restoran sahibi, yazar ve aktör kimliği ile tanınmaktadır. Mesleğini annesinden öğrenmiş ve şimdilerde sahibi olduğu restoranlar en iyi restoranlar arasında bulunmaktadır.
7
Gordon Ramsay / 175 Milyon Dolar
İskoç şef, yemek yaptığı sırada çok çabuk sinirlenen kimliği ile tanınmaktadır. Birçok televizyon şovunun sahibi olmasının yanında 2006 senesinde "Yılın Bağımsız Restorancısı" ödülünü kazandı. 2013 senesinde de Ünlü Aşçılar Birliği'ne girmiştir.
8
Paul Bocuse / 185 Milyon Dolar
Ünlü fransız şef, taze sebzelerin önemini vurgulayarak kariyerine devam ettirdi. En saygı duylan şeflerden olan Bocuse'nin restoranı "Aubedge du Pontde Collonges" dir. En çok sevilen yemeği yermantarı çorbasıdır. 
9
Jamie Oliver / 400 Milyon Dolar
1975 doğumlu olan, en genç ve en zengin şeftir. Ayrıca televizyon yıldızı ve restoran işletmecidir. İyi gıda eğitimi için dünya çapında kampanyalar başlatmıştır. İngiliz çocuklara daha sağlıklı yemek aşılamaya, zararlı yiyecekleri hayatlarından çıkartmayı hedef edinmiştir.
10