Dünyanın En Tehlikeli Meslekleri

21 Ocak 2019

Madencilik, Taşocakçılığı ve Doğal Gaz Çıkarma
Madencilik ve taş ocakçılığında yaşanan yaralanmalar, genel olarak tedbirsizlik, ihmal ya da doğal afetlerden kaynaklanmaktadır. Bu sektörde yılda ortalama 154 ölüm ve yaralanma gerçekleşmektedir.
1
Toptan Ticaret
Bu sektörün en önemli parçası nakliyedir ve ölümlerin çoğu da nakliye sırasında trafik kazalarında gerçekleşmektedir. Toptan ticaret sektöründe, yılda 190 kişi ölüyor. 
2
Eğlence ve Konaklama
Bu sektörlerde çalışanlar; sinema görevlileri, hizmetçiler, otel görevlileri gibi part-time çalışanlardır. Ölümlerin çoğunluğu gerçek bir cinayetten kaynaklanmaktadır. Yılda ortalama 202 ölüm olmaktadır.
3
Perakendecilik
Perakende ticaretinde meydana gelen kazaların çoğunu, ağır nesnelerin raftan düşmesi oluşturmaktadır. Ayrıca soygun amacıyla işlenen cinayetler de bu işlerin acı yönüdür. 2013 yılında 253 kişi bu sebeple hayatını kaybetmiştir.
4
Üretim
İmalatta, işlerin yüksek risk taşıması, ölüm ve yaralanmaların sayısını oldukça arttırmaktadır. Bu işte ortalama, yıllık 304 ölüm olayı gerçekleşmektedir.
5
Profesyonel ve Ticari Hizmetler
Bu sektörün iş yelpazesinin çok geniş olmasından dolayı ölümcül yaralanmalar da olasıdır. Yılda ortalama 408 ölüm ve yaralanma gerçekleşmektedir.
6
Hükümet
Bu alandaki yaralanmalar ve ölümler genelde hükümet için çalışan memurların başına gelir. Trafik kazası, düşme ve cinayetten dolayı ölümler asıl gerekçelerdir. Hükümet işiyle ilgili yaralanmalar yılda, 476 kişinin ölümüne yol açıyor.
7
Tarım, Ağaçlandırma, Balıkçılık ve Avcılık
Bu alanlardaki ölümler genellikle kazalar sonucu oluyor. Bu alandaki çalışma dallarında 479 ölüm meydana gelmiştir.
8
Ulaşım ve Depoculuk
Ulaşım ve depolama ile ilgili işlerde, cinayet ve soygun gibi nedenlerle ölümler gerçekleşebilmektedir. Yılda ortalama 683 ölümcül yaralanma meydana gelmektedir.
9
İnşaat
İnşaat alanının bu listede ilk sırada olması çok da şaşırtıcı olmamalı. Bu işle ilgili ölümlerin neredeyse hepsi ekipman veya makine çarpması sonucudur. Yılda ortalama 796 ölüm ve yaralanma gerçekleşmektedir.
10