Dünyanın En Tehlikeli Havaalanları

11 Temmuz 2020

Tenzing-Hillary Havaalanı: Dünyanın en tehlikeli havaalanlarından biridir. Nepal'in Lukla kentindeki Tenzing-Hillary Havaalanının pisti 20 metre genişliğinde ve 527 metre uzunluğundadır.
1
Pistin sağ ve solundaki evler yaklaşık on metre mesafe bulunmaktadır. 2 bin 846 metre yükseklikteki havaalanının pistinin sonuna gelen mutlaka kalkış yapmak zorunda, çünkü pistin sonunda 600 metre derinliğinde bir uçurum başlıyor.
2
Barra Uluslararası Havaalanı: Barra havaalanı, dünyada arazisi sahilde olan tek havaalanıdır. İskoçya’nın Barra adasında geniş bir sahilde yer almaktadır. Günde bir defa yaşanan gelgit olayından dolayı komple yıkanmakta zorunda olan bir havaalanı.
3
Courchevel Havaalanı: Fransız Alplerindeki bu havaalanının bulunduğu bölge aynı zamanda bir kayak merkezidir. 525 metre uzunluğundaki havaalanı oldukça kısa olup, uçakların rahat kalkabilmeleri için eğimli bir piste sahiptir.
4
Gustaf III Havaalanı: Saint Barthelemy havaalanı olarak da bilinmektedir. Karayipler’de St. Jean köyünde bulunan bir devlet havaalanıdır. İsveç Kralı Gustaf III adı verilen havaalanı, charter seferleri ve bölgesel ticari uçuşlarda kullanılmaktadır. Oldukça kısa olan pist sahilde sona ermektedir.
5
Juancho E. Yurausquin Havaalanı: Hollanda Antilleri Saba adasının tek havaalanıdır. Küçük bir ada olan Saba’nın büyük bir bölümünü kapsayan havaalanı dünyanın en tehlikeli havaalanlarının başında gelmektedir.
6
Madeira Havaalanı: Funchal Madeira yakınlarında bulunan uluslararası bir havaalanıdır. Madeira adasının tüm hava trafiği de buradan kontrol edilmektedir. Havaalanı yüksek dağlar ve okyanusla çevrilmiştir. En deneyimli pilotların bile zor iniş yaptıkları bir pisttir. Yaşanan bir kaza sonrası okyanusun üzerine doğru viyadüklerle uzatılmıştır.
7
Princess Juliana Havaalanı: Saint Martin adasının Hollanda’ya ait olan bölümüne hizmet vermektedir. Doğu karayiplerin ikinci en yoğun havaalanıdır. Oldukça kısa bir piste sahip olan havalanına inen büyük yolcu uçakları Maho plajı üzerinde ilginç bir görüntü sergilemektedir.
8
Gibraltar Havaalanı: Havaalanının pisti direkt olarak şehrin ana caddesiyle kesişiyor. Bu yüzden her uçak kalkış ve inişinde trafik durdurulmak zorunda kalınıyor.
9
Paro Airport: Btuhan'da bulanan havaalanına sık dağlar yüzünden yaklaşmak o kadar zor ki, tüm dünyada sadece 8 pilot bu piste iniş yapma yetkisine sahiptir.
10