Dünyanın En Tehlikeli Hacker'ları

18 Ağustos 2015

Adrian Lamo
Lamo'nun Yahoo, Bank of America gibi sistemlere girmiş olabileceği tahmin edilse de, en çok ses getiren operasyonu New York Times ve Microsoft`un sistemlerine girmiş olmasıdır. Daha sonra 65,000 dolar ceza aldı, altı ay ev hapsi ve 2 yıl bilgisayara dokunmama hükmü verildi.
1
Kevin Mitnick
Mitnick adalet bakanlığı tarafından ABD tarihinde en çok aran bilgisayar suçlusu olarak tanınmaktadır. Telefon sistemlerini hack'lemek ve Digital Equipment Corporation'ın bilgisayar ağına girip yazılım çalmak şeklinde suçları bulunmaktadır. Beş yıl hapis, arkasından 8 ay bilgisayara dokunmama cezası aldı. Hakkında iki film yapılmıştır, Freedom Downtime ve Takedown.
2
Kevin Poulsen 
LA radio radyoevinin KIIS-FM telefon hatlarına girerek kendisine çekilişle bir Porsche ve başka bir dizi ödül kazandırması eyleminde bulundu. Federal veritabanına girmek isterken ise yakalandı. Daha sonra beş yıl hapis aldı.
3
Robert Tappan Morris 
Dünyanın ilk solucan yazılımı olan Morris solucanının üreten Robert Tappan Morris, programın çok büyük sayıda bilgisayara yayılıp ağları çalışamaz hale gelmesinden sonra yakalandı. Üç yıl ceza aldı. 400 saat amme hizmeti yaptı ve 10.500 USD ceza ödedi.
4
Steve Wozniak
Gençlik yıllarında telefon sistemlerini hack'leyen ve bedava uzun süreli telefon görüşmeleri yapan Wozniak, Steve Jobs ile beraber Apple'ı kurdu ve bilgisayar dünyasında büyük bir devrim başlatan kişiler arasında yer aldı.
5
Tim Berners-Lee 
Üniversite yıllarında kendi bilgisayarını kendisi yapmış olan Lee, Word Wide Web yani www konsepti Berners-Lee'nin icadıdır. Tim, üniversite yıllarında hacker suçlaması ile 3 yıl boyunca bilgisayar kullanımı engellenmiştir.
6
Linus Torvalds 
Linux'u icat eden Torvalds'un yaptığı en büyük hack, ünlü ev bilgisayarı Sinclair'in işletim sistemini değiştirmesi oldu. Linux sistemini ortaya çıkartması ile dünyaca tanınan bir isim haline geldi.
7
Richard Stallman 
Stallman okul yıllarında MIT'in projesinde çalışıyordu. Şifreli koruma sistemlerini kırıp öğrencilere açık hale getirmesi ile ünlenmiştir.
8
Tsutomu Shimomura 
FBI ile işbirliği yaparak kendisini zamanında hacklemiş olan Mitnick'ten intikam aldı. Her türlü cep telefonunu kolaylıkla modifiye edebilmesi ile bilinmektedir.
9
Jonathan James
James 16 yaşında hacker suçlamasıyle tutuklandı. ABD savunma bakanlığındaki bilgisayarlardan birine bir arka kapı programı yerleştirdi ve NASA bilgisayarlarından 1.7 milyon dolarlık yazılım çaldı. 10 yıl kadar ceza aldı. Bu ceza 6 aya indirildi ve iyi halden salıverildi. Bilgisayarlara dokunması yasak.
10