Dünyanın En Tehlikeli 10 Havalimanı

18 Eylül 2015

Qamdo Bamda Havalimanı
Tibet’te bulunan bu havalimanının tam 4334 metre yüksekliği bulunuyor. Pisti ise 5.5 km asfalttan oluşuyor. Yüksekliği nedeniyle dünyanın en tehlikelileri arasında gösteriliyor.
1
Juancho E. Yrausquin Havalimanı
Hollanda’ya bağlı küçük bir ada olan Saba Adası’nın sahip olduğu havalimanında sadece 400 metre pist bulunuyor. Tecrübesiz pilotların iniş yapmasına izin verilmiyor. 
2
Gustaf III Havalimanı
Fransa’nın Saint Barthélemy şehrinde bulunan bu havalimanının pisti yokuş olduğu için riskli pistler arasında gösteriliyor. 
3
Ice Runway
Antartika’da bulunan bu pistte donma sorunu yaşanıyor. Donan pist üzerinde uçaklar kayıyor. Bu nedenle sadece Boeing 757 tarzı büyük uçaklar ağırlıklarıyla buzu kırabildiği için iniş yapabiliyor. 
4
Courchevel Havalimanı
Fransa’da bulunan Courchevel Havalimanı 2008 metre yüksekliği ve sadece 530 metre pisti ile en tehlikeli havalimanları arasında gösteriliyor. 
5
Barra Uluslararası Havalimanı
İskoçya’da bulunan havalimanın tehlikeli olmasının nedeni plajda yer alması. İniş yapan uçakların mecbur olarak plajdan geçiş yapması gerekiyor.
6
Toncontin Uluslararası Havalimanı
Honduras’ta bulunan bu havalimanın riskli görülmesinin nedeni yüksekliği 1005 metre rakımı bulunan havalimanının sadece tek pisti bulunuyor. 
7
Tenzing Hillary Havalimanı
Nepal’de bulunan havalimanına etrafı dağlarla çevrili olduğu için iniş hayli zor oluyor. Pist uzunluğu ise sadece 460 metre
8
Madeira Havalimanı
Portekiz’de bir adada bulunan havalimanı kısa pistiyle meşhur olmuştu. Ardından yetkililer harekete geçti ve pistin boyu uzatıldı. Ancak yine de bazı kişilere göre pistin boyu hala kısa.
9
Cebelitarık Uluslararası Havalimanı
Bu havalimanı yoğun araç trafiği bulunan yolun tam ortasından geçiyor. Havalimanında uçakların kalkış ve iniş anında araç trafiği durduruluyor ve uçakların iniş yapması sağlanıyor. 
10