Dünyanın En Sıra Dışı 10 Stadı

22 Ekim 2015

Eco-Estádio Janguito Malucelli, Parana
Futbolun başkenti Brezilya’da 3. Ligde mücadele eden J. Malucelli Futebol Sociedade Anônima takımının stadı. Doğayı sevip koruyan yöneticiler, ağaçları söküp, betonlaştırmak yerine; ağaçlarla iç içe bir stat inşa ettiler.
1
Aker Stadion
Norveç’in 1 liginde mücadele eden FK Molde takımının ev sahibi Aker Stadion, konum olarak oldukça dikkat çekici. 11 bin kişilik kapasiteye sahip olan stat, oldukça donanımlı ve deniz manzaralı.
2
Estádio Municipal De Braga
2004 yılında Portekiz hükümetinin 83 milyon Euro harcayarak inşa ettiği stat, kayalıklar oyularak yapıldı. 
3
Kenilworth Road, Luton
1885 yılında kurulan Luton Town takımının 1905 yılında yapılan Kenilworth Road Stadyumu da oldukça farklı bir konuma sahip. Ancak bu stadın konumu ne bir deniz kenarı, ne de ormanın içinde. Stat, iç içe geçmiş evlerin içerisinde kaldı. 
4
Igralište Batarija, Trogir
Hırvatistan’ın 2. Lig takımlarından HNK Trogir takımının stadı. 1.000 kişilik olan bu stat, yanında şehrin tarihi kalesi ve denize sıfır konumuyla oldukça şirin bir görüntüye sahip. 
5
The Wall, Doha
Katar’ın en meşhur statlarının başında gelen “The Wall” inşa halindeyken bile çok ilginç bir yapısı bulunuyor. Laptop şeklindeki stat, dünyadaki ilk yeraltı stadyumu özelliği taşıyor. Ayrıca dünyanın açık havadaki ilk Air Condition’a sahip stat unvanına sahip.
6
Margair, EB Steymur Stadı
Faroe Adaları’nın en üst ligi olan Faroe Adaları Premier Ligi’nin başarılı ekiplerinden EB Streymur takımının stadı. Diğer statlara göre oldukça ilginç bir konuma sahip olan stat, soğuk kış aylarında oldukça tehlikeli bir hal alıyor.
7
Gospin Dolac, Imotski
Hırvatistan 2. liginde yer alan NK Imotski takımının stadı. Çevresi kayalıklar, surlara çevrili olan stadın sağ tarafında Imotski Gölü’nün yer alıyor.
8
Kråmyra Stadium, Ålesund
Norveç’in en üst ligi olan Tippeligaen’da mücadele eden Aalesunds FK, oldukça çok amaçlı bir stat. 
9
Mmabatho Stadium, Mafikeng
1981 yılında inşa edilen stat, Güney Afrika’nın oldukça fazla kullanılan stadı. 59 bin kişilik kapasiteye sahip stat, yapısı bakımından dünyada ön plana çıkan statlardan teki. Tribünlerin dört tarafı da küçük küçük bölümlerden ayrılmış şekilde. 
10