Dünyanın En Pahalı Spor Dalları

20 Ağustos 2015

Binicilik
Binicilik, atla sürüş yaptığınız, atlama becerisi sergilediğiniz bir spordur. Ata binmek, birçok bireyin yapmayı hayal ettiği bir faaliyet olsa da başta özel bir at olmak üzere, eğitim ve ekipmanlar için oldukça yüksek bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Bu sporla uğraşmak, dünya çapında düşünülürse, at satın alma maliyeti dışında, bir yıl için 200.000 doları aşabilir.
1
Polo
Polo da binicilik gibi at ile ilgili bir spor dalıdır. Binicilik ile arasındaki fark ise iyi bir at satın alma, bakım, eğitim ve seyahat maliyetleridir. Ayrıca poloda turnuvalar sırasında atlar yorulduğu için, birden fazla ata sahip olmak gerekmektedir. Turnuvalar genellikle, 3.500 dolar ile 150.000 dolar arasında ücretlendirilir. 
2
Formula 1
Formula 1'de masrafın büyük bir kısmı, yüksek performanslı bir arabaya sahip olmayı içerir. Formula 1 deneyimi kazanmak için de genç yaştan itibaren go-kartlar üzerinde deneyim kazanmak gerekmektedir. Kurumsal düzeydeki sponsorlu bir yarış yaklaşık 190.000 dolar maliyettedir.
3
Yelkencilik
Yelkencilikle uğraşanların, iyi bir tekneye ve ekipmanlara sahip olabilmeleri oldukça pahalıya mal olabilmektedir. İyi bir tekne sahibi olmak yaklaşık 100 milyon dolara mal olabilmektedir. 
4
Wingsuit
Wingsuit, özel bir tulum yardımıyla havada uçma sporudur. Wingsuit ile uğraşmak yaklaşık 2.500 dolara maliyetindedir fakat bu spor için gereken eğitim ve uçak maliyetleri 30.000 doları bulabilmektedir. 
5
Pentatlon
Pentatlona yapmak istiyorsanız, 5 ayrı spor dalına masraf yapmayı gerektirmektedir. Bu sporlar; yüzme, eskrim, atıcılık, koşuculuk ve atıcılık gösterisidir. Bu sporda, eskrim ekipmanlarının yanı sıra diğer spor dallarının da ekipmanlarını satın almak ve iyi bir eğitim almak gerekir.
6
Bobsley
F1'e benzer bir şekilde kurumsal olarak sponsorluk gerektiren bir spordur. Ayrıca malzeme ve eğitim oldukça maliyetlidir. Bobsley'in maliyeti yaklaşık olarak 25.000 dolardır.
7
Kayakla Atlama
Kayak ekipmanları 2.500 dolardan yukarı bir rakama mal olabilmektedir. Ayrıca eğitimlere verilen ücret de oldukça maliyetli olabilmektedir. Yarışçılar her yıl ortalama 100.000 dolar masraf yapabilmektedirler. 
8
Sıcak Hava Balonu Yarışı
Sıcak hava balonlarını yarış için satın almak, 20.000 dolar civarındadır. Ayrıca balonun onarım ve bakımı da çok masraflı olabilmektedir. Bunların yanı sıra sıcak hava balonu pilot lisansı eğitiminin maliyeti ise 1.250 dolar ile 3.000 dolar arasındadır.
9
Whitianga Festivali Sporları
Yeni Zelanda'da her yıl düzenlenen spor festivalidir. Festival birçok farklı spor dalını barındırmaktadır. Bu sporlar arasında; offshere sürat teknesi, jet ski, ralli, helikopter yarışı, paraşüt yarışları bulunmaktadır. Bu yarışlara katılabilmek için farklı ekipmanlara sahip olmanız ve iyi bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir.
10