Dünyanın En Önemli Yapıları

14 Ocak 2019

TEOTEUHACAN
Meksikada bulunan bu piramitlerin eski bir yerleşim yeridir. Ve Kuzey Amerikanın en ünlü kenti olarak kabul ediliyor. Ama bu kente kimler yaşadı ya da kimler tarafından kurulduğuna dair hiçbir belge yoktur. Bu kenti bu kadar gizemli yapan, terkedilmiş olmasıdır.
1
TİWANAKU
Bolivya'da yer alan harabelerin bulunduğu antik bir kenttir. UNESCO'nun Dünya Mirasları arasında yerini alır.
2
Mısır'ın Üçlü Piramitleri
Mısır'da bulunan. Her yıl turistlerin akınına uğrayan bu üçlü pramitler oldukça ilgi görmektedir. Tarihindeki gizem ve halen çözülemeyen mimarisi ile insanları büyülüyor. Bu piramitler hangi kralın adına yaptırılmış olsa da yılda sadece iki kez içeriye güneş girer. Bu durum şöyle yorumlanıır; kralın ölüm ve doğum günleridir. Keops,  Mikerinos ve Kerpen piramidleri Mısır'a yolunuz düştüğünde görmeniz gereken ilk tarihi kalıntılardır.
3
DAHAHUR BEND PİRAMİDİ
Mısır medeniyetlerin eski ve köklü yeridir boşuna dememişler. Tarih burada öyle köklenip budaklanmışki Mısır'a gittiğiniz vakit buradaki yapıları gördüğünüz zaman göreceksiniz, dünyanın medeniyetlerinin yerini. Dahahur Piramidi M.Ö 2600 yıllarına dayanıyor.
4
MALDUM SNEFRU
Maldum Snefru ile tarihin derinliklerine gideceksiniz. M.Ö 2000 yıllarrda yapılan bu yapı 93 metredir.
5
DOHAN TAPINAĞI
Çin'de saklanılan ve Türklere ait olduğu söylenilen, çoğu insan tarafından piramid olarak adlandırılan aslında tümülüs olan bir yapıdır.
6
SAKKARA PEPİ 2
Pepi 2 adına yapılan bu piramid 52 metre yüksekliğindedir. Günümüzde artık zamana karşı direncini kaybeden bu piramid yok olmak üzeredir.
7
SAKKARA PİRAMİDİ
Mısır'da yer alan bu piramid 63 metredir. M.Ö 2650 Yıllarında yapıldığı düşünülen piradin tarihi açıdan oldukça değerlidir.
8
DAHAHUR SNEFRU PİRAMİDİ
Mısır'da yer alan bu piramid M.Ö 2600 yıllarında inşa edilmiştir. 103 metre olan bu yapı tarihi açıdan oldukça önem taşıyor
9
UXMAL TAPINAĞI
Meksika'da yer alıyor. Mayalar döneminde yapılmış bu tapınak 1200 yıllarıda terkedilmiş.
10