Dünyanın En Muhteşem Başkanlık Sarayları

07 Haziran 2016

Beyaz Saray - ABD
1800 yılında 6 hektarlık alan üzerine inşa edilen Beyaz Saray, o zamanlardan günümüze kadar ABD Başkanlığının ofisi olarak kullanılıyor.
1
Elysee Sarayı - Fransa
1722 yılında kullanıma açılan ve günümüzde Fransa Cumhurbaşkanlığı'nın resmi köşkü olarak görevi yapan tarihi bir yapıdır. Paris'in merkezinde yer alan bu ihtişamlı saray, her ayın ilk pazar günü halkın ziyaretlerine açık.
2
Quirinal Saray - İtalya
İtalya'nın Roma şehrinde bulunan Quirinal Sarayı, 17. ve 19. yüzyıllarda Papa'nın ana makamı olarak kullanıldı. 19. yüzyılda halk üzerinde yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlayan Papa, Vatikan'a taşındı. Bunun üzerine Quirinal Sarayı İtalya Cumhurbaşkanlığı'nın hizmetine bırakıldı.
3
Palais de la Nation - Kongo
1956 yılında Kongo'nun başkenti olan Kinhasa'ya Belçikalı yöneticiler için inşa edilen bu saray, şimdilerde Kongo devlet adamlarının kullanımında.
4
Palacio do Planalto - Brezilya
Lucia Costa ile Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan bina Brezilyalı devlet başkanlarının çalışma ofisi olarak kullanılıyor.
5
Cuhurbaşkanlığı Sarayı - Türkiye
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ya da Ak Saray olarak da adlandırılan Türkiye'nin en önemli sarayı, 2014 yılında Ankara'daki Atatürk Orman Çiftliğine inşa edildi. Son teknoloji ile inşa edilen bu saray, yerli ve yabancı basında geniş yer buldu.
6
Aiwan-e Sadr - Pakistan
İslamabad'ın tam ortasına 20 yılda dikilen bu saray, Pakistan başkanlık ofisi olarak kullanılıyor.
7
Cheong Wa Dae Kore - G. Kore
Mavi Ev olarak da adlandırılan Güney Kore Cumhuriyet Sarayı, tamamen kendi kültürünü yansıtan çok özel bir yapıya sahip.
8
Casa Rosada - Arjantin
Tarih kitaplarında "Pembe Saray" olarak da bahsedilen Casa Rosada, Arjantin Cumhurbaşkanlığı köşkü olarak kullanılıyor.
9
Kremlin Sarayı - Rusya
Moskova'nın tam ortasında yer alan ve çevresi sur duvarlarıyla çevrili olan Rusya sarayıdır. Çarlık Rusya döneminden kalan bu saray oldukça ihtişamlı bir yapıya sahip.
10