Dünyanın En Mini Devletleri

26 Ağustos 2015

SEALAND KRALLIĞI
Nüfus: 3
Yönetim: Anayasal monarşi
Yüzölçümü: 550 metrekare
Kuruluş:1967
1
İngiliz ordusunun emekli Binbaşı Roy Bates, emekli olduktan sonra da silah işlerini bırakmadı. Bir gün en yakın arkadaşlarından biri İngiltere’nin açıklarında, uluslararası suların üzerinde terkedilmiş silah platformunu gösterdi. Bates, çocukluğundan beri peşinde hayalini kurduğu kendi devletini kurmak için kollarını sıvadı. 550 metrekarelik alan üzerine Sealand Krallığı’nı kurup ilan etti. Bates, krallıkla ilgili pasaport, milli marş gibi bir devlette olması gereken her şeyi yaptı.91 yaşında hayata veda eden Bates, tahtını oğluna bıraktı.
2
CALSAHARA KRALLIĞI
Nüfus: 3-10
Yönetim: Monarşi
Yüzölçümü: 470 metrekare
Kuruluş:2009
3
Pensilvanya’daki çiftliklerinde hep savaş oyunu oynayan Travis McHenry, sonunda 15 yaşında çiftliğin bahçesinde krallığını kurdu. Amerikan ordusunda oldukça başarılı olan Travis, devlet hayalini California’nın güneyindeki çölde gerçeğe dönüştürdü. Burası biraz California, biraz Sahara çölü olduğu için krallığına CalSahara ismini verdi.
4
ELLEORE KRALLIĞI
Nüfus: 370
Yönetim: Anayasal monarşi
Yüzölçümü: 1,5 kilometrekare
Kuruluş:1944
5
Roskilde fiyordunun ilerisinde küçük bir kara parçası üzerinde bir gün Danimarkalı öğretmen öğrencileriyle kamp yapmaya karar verir. İlginç ve bir o kadar da güzel bu kamptan sonra Danimarkalı öğretmen bazı öğrencileri ve kendi çevresiyle Elleore Krallığı’nı kurup bağımsızlığını ilan etti. Krallık kurulur kurulmaz bir devlet gibi hemen yasalar belirlendi. Bu yasalar arasında en ilginç olanı ise adaya Robinson Cruose kitabı ve konserve sardalye getirenler 11 dakika 17 saniye hapis cezasına çarptırılıyor.
6
ATLANTIUM İMPARATORLUĞU
Nüfus: 2000
Yönetim: Demokrasi
Yüzölçümü: 740 metrekare 
Kuruluş:1981
7
Mini devletler arasında en solcu olan imparatorluk. Tamamen köklerini demokrasiye dayandıran Atlantium İmparatorluğu, George Cruickshank (1. George) tarafından kuruldu. Sürekli olarak dünyada popüler olan konularda tartışma ortamı yaratılarak fikir alışverişi yapılması sağlanıyor. Komşusu Avustralya’nın en minik dostu olan Atlantium İmparatorluğu, oldukça seviliyor.
8
CONCH CUMHURİYETİ
Nüfus: 24909
Yönetim: Cumhuriyet
Yüzölçümü: 15,4 kilometrekare
Kuruluş:1982
9
1982 yıllarında ABD hükümeti mülteci akını ve uyuşturucuya karşı çok büyük bir savaş açtı. Bunun üzerine Florida’daki Key West’e bir sınır karakolu kurdu. Bu turistik şehre girişler çıkışlar aşırı zorlaştı. Key West halkı bu kötü durumla karşılaştıkları zorlukları belediye başkanı Dennis Wardlow’ a anlattı. Wardlow’da bu durumu hükümete bildirmek istedi ancak sesini bir türlü duyuramadı. Bu duruma çok sinirlenen Warldlow, kendi bağımsızlığını ilan etti. Bunun üzerine bir de ABD’ye savaş açtı. Savaş bir dakika gibi bir sürede biterken Conch Cumhuriyeti hala varlığını devam ettiriyor.
10