Dünyanın En Lüks Yiyecekleri

22 Eylül 2015

İstiridye
İstiridyeler en iyi, kendi suyunda bir dilim limon ile çiğ servis edilmektedir. Ayrıca istiridyenin afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir.
1
Matsutake
Matsutake, Japonya'da yaygın olan bir mantar türüdür. Mantarın üretimi gün geçtikçe azalmakta. Bu yüzden fiyatı da artmaktadır.
2
Istakoz
Kabuklu deniz ürünleri ailesinden gelen ıstakozların, her yıl deniz endüstrisi için 1,8 milyar dolarlık net getirisi vardır.
3
Kaz Ciğeri
Bu lezzet, Chicago gibi bazı Amerikan şehirlerinde yasaklanmıştır. Avrupa'nın her yerinde ve dünyanın geri kalanında serbestçe tadılabilir.
4
Fugu
Fugu, Puffer etinden hazırlanan bir Japon yemeğidir. Pufferfish balığı zehirlidir ve balık yanlış hazırlanırsa, ölüme yol açabilir.
5
Kuş Yuvası
Yuvalar, bir kırlangıç türü olan Swifts Kuşu tarafından yapılır. Çin'de insanların tükettiği en pahalı hayvan ürünleri arasında yer alır. Genellikle çorba olarak sunulmaktadır ama tatlı olarak da tüketilebilir.
6
Kobe Bifteği
Gerçek Kobe eti, siyah Tajima-Ushi cinsinin Wagyu sığırından elde edilir ve bu inek sadece Japonya'da yetiştirilir. Kobe eti kilo başına 300 dolara kadar mal olabilir.
7
Beyaz Trüf Mantarı
Dünyanın en pahalı gıdası Avrupa beyaz yer mantarıdır. İtalyan Beyaz Alba Yer Mantarı, sadece 1.51 kg'dır ve 160.406 dolara satılmıştır. Bu mantarın bu kadar pahalı olmasının nedeni, yetiştirmesinin gerçekten zor olmasıdır.
8
Safran
Safran, kilo başına 2000 dolar üzerinde fiyata ulaşan, dünyanın en pahalı baharatıdır. 
9
Beluga Havyarı
Havyar balık yumurtasından elde edilir ve bu özel gıda, Hazar Denizi'nde bulunan Beluga Sturgeon balığından gelir. Beluga Havyarı, kilogram başına yaklaşık 5.000 dolar maliyetiyle, dünyanın en pahalı gıdasıdır. 
10