Dünyanın En Kirli Şehirleri

02 Ekim 2015

Rusya - Dzerzhinsk
Soğuk Savaş döneminden kalma kimyasal kalıntılar sebebiyle bölgede kişi başına hemen hemen 1 ton kimyasal silah kalıntısı düşmektedir.
1
Zambiya - Kabwe
Kurşun madeninden kaynaklanan kirlilik, hem ülkedeki insanların hayatını kaybetmesine sebep oluyor hem de ciddi derecede kirlilik yaratıyor.
2
Peru - La Oroya
Kurşun, bakır ve çinko madenlerinin kurbanı olan bir şehir de La Oroya'dır. 
3
Çin - Linfen
Kömür bölgesinde yer alan Linfen şehri de kirli bölgeler arasındadır.
4
Rusya - Norilsk
Dünyanın en fazla metal işleten bölgesi olmasından kaynaklanan kirlilik, insan sağlığını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. 
5
Hindistan - Sukinda
Krom madenlerinden kaynaklanan kirlilik bu bölgede yaşayan 2.5 milyon insanın yaşamını tehdit etmektedir. 
6
Çin - Tianying
Çin kurşun üretim merkezi olan bölge, bu merkezlerden kaynaklanan kirlilik yüzünden en kirli bölgeler arasında yer almaktadır.
7
Hindistan - Vapi
Petrokimya, tarım ilacı ve diğer kimyasal üreticilerin de aralarında üretim tesislerinin atıklarını attıkları bölge olduğu için en kirli bölgeler arasındadır.
8
Kırgızistan- Mailuu Suu
Uranyum işletmeciliği bu bölge için en büyük sorundur. Uranyum işletilen yerlerin çokluğu nedeniyle bütün kent sanki bir bomba görüntüsü veriyor. 
9
Ukrayna - Çernobil
Ukrayna'da yaşanan nükleer facianın izleri hala devam etmektedir. 5.5 milyon insanı etkileyen ve kanser vakalarını arttıran bu kazadan sonra yaraların hala sarılamadığı Çernobil, kuşkusuz en kirli şehirlerin başında gelmektedir.
10