Dünyanın En İyi 10 Parfüm Markası

29 Temmuz 2015

Parfüm sadece bir koku değildir çünkü verdiği koku kadar karşıya da haz verir. Hazlar duyguları, duygular da davranışları etkiler. Parfüm kokunuz her zaman her yerde sizi temsil edecektir. Bu nedenle de önünüze gelen her parfüm markasını kullanmaktan kaçının. Bu konuda size yardımcı olması için dünyanın en iyi 10 parfüm markasını araştırdık.
1
DIESEL
1985 yılında Renzo Resso tarafından kurulan İtalyan kökenli bu firma, dünyanın en çok tercih edilen parfüm markalarından biri. Toplumun belli bir kesimine hitap eden Diesel, yıllık 1 milyar doları aşan cirosu ile birçok sektörde aynı anda yer alıyor. Diesel’in parfümde üç modeli bulunuyor. Bunlar;
“Fuel For Life”
“Only The Brave”
“Loverdose”
2
BURBERRY
1856 yılında İngiltere’de Thomas Burberry tarafından kurulan bu marka dünyanın en çok tercih edilen markaları arasında. Kendine has deseniyle her zaman modanın öncü isimlerinden olan Burberry, yıllık 2 milyar doları aşan geliri ile diğer firmalar tarafından dişli bir marka olarak görülüyor. Birçok sektörde aynı anda bulunan bu köklü firmanın 34 yıllık bir parfüm geçmişi bulunuyor. 1981 yılında erkeklere özel “For Men” modeliyle ilk olarak parfüm piyasasına çıkan bu güçlü marka, kendine çok çabuk yer bularak dikkatleri üzerine çekti. 
3
CAROLİNA HERRERA
1939 yılında modacı Carolina Herrera tarafından kurulan marka Avrupa’da çok büyük yankı uyandırdı. Avrupa piyasasına sürdüğü parfümleriyle büyük bir beğeni toplayan Herrera, yıllık 2.8 milyar dolardan doları aşan gelire sahip. Ülkemizde ise Carolina Herrera firmasının “212” parfümü hala en çok tercih edilen kokular arasında.
4
PRADA
1913 yılında Milano’da kurulan Prada, uzun yıllar ipin üzerinde ilerledi. Bu zor zamanlara 1978 yılındaki büyük sıçrayışla son vererek tam bir dünya markası haline geldi. Birçok sektörde bulunan Prada, her ülkede için en ideal markalardan biri. Parfüm piyasasında ise daha yeni olan Prada, ilk parfümünü 2004 yılında piyasaya sürdü ve beklenenden daha fazla tutuldu.
5
BVLGARİ
1877 yılında Sotirios Voulgaris tarafından Bulgaristan’da kuruldu. Özellikle saat modelleriyle tanınan Bvlgari, parfüm düşkünlerinin de en çok tercih ettiği marka. Yıllık 4 milyar dolar ciroya sahip bu firma, 1992 yılında adım attığı parfüm piyasasında şu an 41 farklı çeşit parfümüyle yerini çok sağlama almış durumda.
6
EMPORİO ARMANİ
1975 yılında büyük bir sükse yaratarak piyasaya giriş yapan Armani, ilk günden beri duruşunu hiç değiştirmedi. Piyasada birçok sektörün öncü isimlerinden olmayı başardı. Yıllık 8 milyar doları aşan gelire sahip Armani, parfüm sektöründe kendini “Code” modeliyle sağlama aldı.
7
CALVİN KLEİN
1968 yılında ismini aldığı kurucusu olan ünlü modacı Calvin Klein tarafından kurulmuştur. Giyim sektöründe kısa sürede iyi bir yer edinen Calvin Klein, 1978 yılında da parfüm sektörüne adım attı. Parfümü bir yan sektör olarak düşünmeyen, bunun için özel bir ekip kuran Calvin Klein, kokularıyla tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Şimdiye kadar piyasaya sürdüğü 92 parfümün hem kokusu hem de ucuzluğu ile en çok tercih edilen parfüm devlerinden biri yaptı.
8
GUCCİ
1921 yılında Guccio Gucci tarafından kurulan Gucci, 1962’ye kadar tam olarak istenilen düzeye ulaşamayınca yenilenmeye gitti. Ambleminden sektördeki tarzına kadar birçok alanda kendini yenileyen Gucci, 1974’te de parfüm sektörüne adım attı. Bu yenilenme Gucci’yi beklenenden daha da yukarılara çıkararak parfüm sektörünün de öncü markalarından yaptı. Şimdiye kadar piyasaya sürdüğü 39 çeşit parfümüyle büyük beğeni topladı. 
9
DOLCE & GABBANA
1985 yılında Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından kurulan Dolce & Gabbana, giyim sektöründe popüler olduğu kadar parfüm sektöründe de önemli bir isim. İlk olarak 1992 yılında adım attığı parfüm sektöründeki ilk parfümü “Dolce&Gabbana for Women” onu popüler yaptı. Şu an piyasada bulunan parfümleri en çok tercih edilen parfümlerin başında geliyor. 
10
CHANEL
1910 yılında Gabrielle Coco Chanel tarafından kurulan Chanel, parfüm piyasasının en öncü ismidir. Köklü bir geçmişe sahip olan Chanel, 1921 yılında piyasaya sürdüğü ilk kokusu “Chanel N°5” ile kendini doğrudan zirvede buldu. Çok özel kadrosu ile çoğu parfüm kendi branşında birinci sırada yer alıyor. En çok parfümleri satan marka olan Chanel, özellikle “Allure” ile uzun yıllarca listenin başından inmeyeceğe benziyor. 
11