Dünyanın En İnanılmaz Patronları

28 Temmuz 2015

Şu an önünüze gelen birine aklınızdaki patronu tarif et dediğinizde nasıl tarif eder? Durun ben söyleyeyim o patronu, sert, disiplinli, para göz, işçiyle muhattap olmayan ve işini çalışanından daha üstte tutan biri olarak tarif eder. Ancak bu tabuları yıkan o kadar nadide patronlar var ki şu yeryüzünde, onlardan işle ilgili tecrübelerden ziyade insanlık öğrenilmeli. İşte o inanılması güç patronlar...
1
Bart Lorant
FullContact şirketinin CEO’su Bart Lorant, dünyada eşi ve benzeri olmayan herkesin hayalinde yatan bir patron. Neden mi? En son ne zaman patronunuz sizi iyi bir tatile çıkmanız için zorladı? Üstüne sağlam bir tatil için maaşından da ayrı olarak 7 bin 500 dolar gibi ciddi bir para ödedi. Ben söyleyeyim “Hiçbir Zaman" Ancak Lorant bunu her yıl çalışanlarına yapıyor. Bunun karşılığında ise iki isteği var. Bunlardan ilki iki hafta boyunca tek bir maile veya işle ilgili hiçbir şeye el atılmayacak. İkincisi ise çok iyi bir tatil geçirildiği ispatlanacak ve kesinlikle şirketten kimseyle görüşülmeyecek.
2
Richard Branson
Bir ofis düşünün “Ofis Yok” ve “Toplantı Yok”. Başınızda sürekli sizi sıkıştıran bir müdürünüz de yok, doğal olarak bir stresiniz yok. İşte hayalinizdeki bu şirketin ismi Virgin Group. Bu şirketin CEO’su Richard Branson çalışanlarına ofisi yasakladı. Acil bir durumda olmadığı bir sürece toplantı da yasak. Bu nedenle şu an çalışanların %90’ı home-office şeklinde çalışıyor.
3
Dan Rice
Küçük bir teknoloji şirketinin kurucusu olan Dan Rice, Game Of Thrones’un çok büyük hayranıydı. Personellerinin de büyük bir Game Of Thrones hastası çıktığını öğrenince dizinin yayınlandığı günler ne kendisi ne de personelleri tam bir verim sağlayabiliyordu. Bunun üzerine bir gece evde karar aldı ve Game Of Thrones’un yayınlandığı günler şirketin kepengini açmadı.
4
Wiley Cerilli
Wiley Cerilli, sıfırdan kurduğu şirketi Single Platform’u başarılı yıllarının ardından bırakmak zorunda kaldı. Göz bebeği bu şirketi 100 milyon dolara sattıktan sonra çalışanlarının kıdem ve çalışma sürelerini hesaplayarak 100 milyon doların tamamını aralarında bölüştürdü. 
5
Li Jinyuan
Tiens Group Company şirketinin sahibi Li Jinyuan, şirketinin 20. yıl dönümü nedeniyle çalışanlarına büyük bir jest yaptı. 6 bin 400 kişilik personeline beklenmeyen bir anda tatil turu sözü verdi. Şirketin kuruluş tarihinde ise 6 bin 400 kişiyi tatil için Fransa’ya götürdü. Yapılan Fransa ve Monaco turunun Jinyuan’a maliyeti ise 18 milyon dolara yakın oldu. 
6
Oprah Winfrey
Çalışanlarıyla dışarıda da vakit geçirmeyi seven patronların başında Oprah Winfrey geliyor. Filmlerdeki gibi çılgın bir patron ve onun ağzından tatil kelimesini dört gözle bekleyen personeller… Her yıl en az iki kez çalışanlarıyla tatile çıkan Oprah, en son 55.yaşını kutlamak için dev bir gemiyle 15 günlük Akdeniz turu düzenledi. Kişi başı maliyetin 7 bin doları bulduğu ve toplamda 1700 personelin katıldığı tur, Oprah’ın ne kadar cömert olduğunun en büyük kanıtı.
7
Diwali
Dünyanın en zenginleri elmas patronlarıdır. Üstüne bu patronlar o kadar cimri, o kadar acımasızlardır ki işçilerini hayata küstürür. Ancak bu patronlardan farklı bir elmas patronu var: Diwali. Bu elmas şirketi patronu bütün işçilerine sebepsiz yere inanılmaz armağanlar sunuyor. 570 araba, 200 ev ve 300’ün üzerinde elmastan yapılmış mücevherleri işçilerine dağıttı.
8
Chieh Huang
Boxed adlı oyun şirketinin CEO’su Chieh Huang, “2015 Yılının En İyi Patronu” seçildi. Huang’ın yılın patronu seçilmesindeki başlıca olaylardan teki de işçilerinin sıkıntılarına ortak olması. Huang, çalışanları arasında yaptığı gözlem sonucu, çalışanların çocuklarının geleceği konusunda endişeli olduğu kanısına vardı. Hiç kimsenin beklemediği bir anda işçilerine seslenerek “Çocuklarınızın sayısı kaç olursa olsun üniversite harçlarını ben karşılayacağım” dedi. Bu örnek davranışıyla Huang’a çalışanları büyük minnet duydu ve iş potansiyelinde %32’lik hızlı bir ilerleme kaydedildi.
9
Dan Price
Seattle’da Gravity adlı Amerikan teknoloji şirketinin CEO’su inanılmaz güç bir karar aldı. Çalışanların mutsuz olduğu konusunda önünde bir rapor bulan Dan Price, ani bir kararla maaşından sadece arabasının benzin parası kadarını alıp geri kalanını çalışanlara zam olarak dağıttı. Üstelik bu zammın oranı ise %400 şeklindeydi. Bu inanılmaz zamla en düşük maaş 70 bin dolar oldu.
10