Dünya'nın En Güzel Camileri

11 Ocak 2019

Tataristan - Kazan / Kul Şerif Camii
Adını döneminin parlak din ve devlet adamı olan İmam Kul Şerif’ten alan Kul Şerif Camisi, beş yüz yıl önce Kazan Hanlığı’nın yıkılan baş camisinin anısına inşa edilmiştir. Kul Şerif Camisi, Tataristan`da İslam dininin ve devletin yeniden doğuşunu sembolize eder.
1
Malezya - Kuala Terengganu / Kristal Camii
Kristal Cami, modern İslam mimarisi ve çevre düzenlemesinin en güzel örneklerinden biridir. Yapımında cam, metal ve ayrıca kristal malzemeler kullanıldığından dolayı, Kristal Cami adını alan bu cami, görkemli yapısıyla dikkat çekmektedir.
2
Malezya - Putrajaya / Putra Camii
Pembe minareli Putra Camii pembe granitten yapılmıştır ve tek seferde 15.000 kişinin namaz kılmasına imkan vermektedir. Caminin zemin kat duvarları Kazablanka, Fas’taki King Hassan Camiinin duvarlarına benzemektedir. 
3
Malezya - Kuala Kangsar / Ubudiah Camii
Kuala Kangsar kasabasında bulunan ve 1913-1917 yılları arasında tamamlanan Ubudiah Camii dünyanın en iyi mimariye sahip olan camileri arasındadır ve aynı zamanda Malezya’nın da en güzel camileri listesinde en iyi sıralarda yer almaktadır.
4
Malezya - Putrajaya / Demir Camii
5
Danimarka - Kopenhag / Nusret Jahan Camii
Nusret Jahan Camii, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde yer alan dünyanın en ilginç camilerinden birisidir ve oldukça fazla turist tarafından ilgi odağı olmayı başarmıştır. 
6
Kazakistan - Paviodar / Mashkhur Jusup Merkez Camii
Kazakistan'ın Pavlador şehrinde bulunan Mashkur Jusup camii ilginç tasarımıyla dikkat çekiyor. Canlı renkleri klasik islam mimarisinin dışındaki çizgisiyle farklı bir tarza sahip bu cami her yıl yüzlerce turistin ziyaretçi akınına uğruyor.
7
Pakistan - İslamabad / Shah Falsal Mescidi
1966 yılında Pakistan'ı ziyaret eden Suudi Kralı Faisal tarafından Pakistan halkına bir armağan olarak yaptırılan Kral Faisal Cami ve Külliyesi, İslamabad kentinde konumlanıyor.
8
Kanada - Alberta / Baltun Nur Camii
Baitun Nur Camisi'nin büyük, çelik bir kubbesi ve 30 metre yüksekliğinde çelik alemi olan bir minaresi var.
9
Malezya - Malakka /  Malakka Boğazları Camii
Bu harika cami göründüğü gibi efsanevi bir tabloyu andırmaktadır. Malezya'daki Malakka Şehri yakınında bulunan yapay bir ada üzerine kurulu bu caminin inşası 2006'da tamamlanmış.
10
Malezya - Alor Sear, Kedah / Zahir Camii
İlk bakışta olağanüstü mimarisiyle dikkat çeken bir eser olan ve Malezya’da bulunan Zahir Camii’nin yapımına 1912 yılında başlanmış ve Caminin yapımı 1915 yılında tamamlanarak Malezyalıların hizmetine sunulmuştur.
11
İran - İsfahan / Şeyh Lütfullah Camii
Şeyh Lütfullah Camii, etkileyici mimarisi ile dikkat çekiyor. Aslında bir kültür merkezi olarak yapılan caminin inşasına 1603 yılında başlanmış ve 1618 yılında tamamlanmış.
12
Almanya - Köln / Köln Merkez Camii
Köln Merkez Camisi 35 metre yüksekliğinde bir kubbeye ve 55 metre yüksekliğinde iki minareye sahip. Camide aynı anda binlerce kişi ibadet edebilecek. 4 bin 500 metrekare yerleşkesiyle Köln Merkez Camisi Avrupa'nın en büyüklerinden. 
13
Birleşik Arap Emirlikleri - Abu Dhabi / Şeyh Said Camii
Abu Dhabi’de 2007 yılında yapımı biten Şeyh Zayed Camii (Sheikh Zayed Mosque) İslam kültürünün çeşitliliğini tarihi ve sanatsal bir çatı altında birleştirmek adına BAE Emiri Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan tarafından inşa ettirilmiştir.
14
Türkiye - İstanbul - Üsküdar / Şakirin Camii
Gazi, Gassan ve Ghada Şakir kardeşlerin baba ve anneleri İbrahim ve Semiha Şakir anısına yaptırdıkları Şakirin Camisi, 4.5 yılda tamamlandı.
15
Malezya - Kota Bharu / Yüzen Camii
Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bulunan yüzen cami, bölgede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Oldukça güzel bir mimarisi olan bu cami, su üzerindeymiş gibi görünmesinden dolayı Yüzen Cami adını almıştır.
16
Pakistan - Lahore / Kraliyet Camii
Pakistan'da bulunan oldukça heybetli Kraliyet Camii, dünyanın en güzel camilerinden biri olarak anılmaktadır. 
17
Çin - Pekin / Niujie Camii
İslam'ın 1300 yıllık bir tarihi olduğu Çin'de ilk cami İmparator Yung'un, Guangzhou kentinde yaptırdığı camidir. Niujie Camii ise Beijing'in en eski ve en büyük camii olarak bilinmektedir. 
18
Suriye - Şam / Emevi Camii
Emevi halifesi I.Velid tarafından 715.yılında inşa edilen ve Şam'ın en önemli eserlerinden olan Emevi Camii; nadir görülen mozaikleri, süslü minareleri, heybetli kapıları ve dört mihrabı ile kendine ayrı bir yer edinmiştir.
19
Arnavutluk - İşkodra Kurşun Camii
Halk arasında, kurşun kaplı kubbesinden dolayı "Kurşunlu Cami" olarak bilinen yapının asıl ismi, banisine nispetle Buşati Mehmet Paşa Camii'dir. 
20