Dünyanın En Büyük 10 Çevre Felaketi

14 Nisan 2020

Dünya üzerinde şimdiye kadar birçok çevre felaketi yaşandı. Ülkelerin yaşadığı bu felaketler arasında, o çevre insanının iki nesil sonrasını bile etkiledi. Ayrıca doğaya da geri dönüşü imkansız zararlar verdiği apaçık ortada. İşte nükleer santraller gibi birçok etmen sonucu dünya üzerinde yaşanmış en büyük felaketler...
1
Teksas Rafineri Patlaması (2005) 
ABD'de de en büyük 3. benzin rafinesine sahip BP'de 2005 yılında büyük bir patlama yaşandı. Bu patlamada 15 işçi hayatını kaybederken 170 işçi de yaralandı. 
2
Bhopal Gaz Trajedisi (1984)
ABD kökenli Union Carbide firmasının Hindistan'daki gaz şirketinde ihmalkarlıktan dolayı büyük bir gaz sızıntısı yaşandı. Bhopal şehrinde bulunan bu gaz şirketinden sızan "metilizosiyanat" gazı kitlesel bir ölüm yaşattı. Ölü sayısının 4 bin olduğu söylensede daha fazla olduğu yönünde çok büyük iddialar var. 
3
Courrières Maden Felaketi (1906)
Avrupa'nın en büyük maden kazası olarak bilinen Courrières Maden kazası, 1099 kişi öldü. Üstelik kurtarma çalışması için yeterli ekip ve ekipman olmadığından ölü sayısında bu kadar artış olduğu söyleniyor. Bu faciadan sağ olarak kurtulanların sayısı sadece 13'tür.
4
Çernobil Felaketi (1986)
Dünyanın en büyük felaketlerinden teki olan Çernobil felaketi, hala etkisini gösteriyor. Ülkemizi dahi etkileyen bu felakette çıkan yangından dolayı birçok radyoaktif gaz atmosfere dağılarak doğanın yapısına büyük oranda zarar verdi. 
5
Grandcamp Kazası (1947)
Fransız bandıralı Grandcamp, 2300 ton amonyum nitrat taşıyordu. Teksas limanına demir atan bu gemide büyük bir patlama yaşandı. Bu patlama sonucunda çevrede 2 bine yakın insan yaralanırken 600'e yakın kişi de öldü. 
6
Oppau Patlaması (1921)
Dünyanın önde gelen gübre üretim şirketlerinden olan BASF, 1921 yılında büyük bir faciaya neden oldu. Gübre üretme tankında amonyum nitrat ve amonyum sülfatın karışması sonucu büyük bir patlama yaşandı. Bu patlama o kadar etkiliydi ki; sesi 300 km öteden duyulurken, cam kırıkları 30 km öteye kadar fırladı. 
7
Exxon Valdez Petrol Felaketi (1989)
Alaska’da bir petrol tankeri resife çarptı. Bu çarpmanın etkisiyle 750.000 tanker ham petrol denize karıştı. Petrol sudan kolay kolay ayrışamadığı için dünyanın en büyük felaketlerinden teki olarak söyleniyor. Ham petrol denize yayıldıkça canlı yaşamı yok olma noktasına kadar geldi.
8
The Mile Adası Kazası (1979)
Büyük bir nükleer kaza. Ancak yerleşim yerinde olmamasından dolayı ölüm yaşanmasa da bu kazadan en büyük zararı yine doğa aldı.
9
Halifax Patlaması (1917)
Cephanelik taşıyan bir Fransız kargo gemisi, Halifax Limanı'nda patladı. Bu patlama kıyameti yaşatır cinstendi çünkü cephaneliğin patlaması ayrı bir felaket oluştururken, patlamanın etkisiyle denizde oluşan tsunami etkisi, demir yollarını bile eğebilecek güçlü bir rüzgarı meydana getirmişti. 
10
Minamata Felaketi (1932)
Yeni bir hastalık ortaya çıkarabilecek kadar büyük bir endüstri felaketidir. Japonya'nın Chisso şirketi, kurşun atıklarını suya karıştırması ve bu suları da insanların açmasından dolayı bu felaket yaşanmıştı. 1932 yılında yaşanan bu felaket, birçok ölüm, hastalık, sakat kalma gibi durumları meydana getiren bir hastalığa dönüştü. 
11