Dünyada Var Olan İlginç Yasaklamalar

12 Temmuz 2015

Ampüle Dokunulması Yasak
Avustralya'da evinizde oturuyorsunuz diyelim. Bir baktınız ampül patladı. Normalde ne yaparsınız patlayan ampülü söküp, yenisini takarsınız değil mi? İşte Avustralya'da, o patlayan ampüle dokunmak yasak. Bir elektrikçi çağırıp tüm işi ona bırakmak zorundasınız. Aksi takdirde 10 dolara kadar cezalandırılabiliyorsunuz.
Peki, şunu hiç düşündünüz mü? Ampülü kendimizin değiştirip değiştirmediğini nereden bilecekler :)
1
Kadınlar Suudi Arabistan'da Yalnız Araba Kullanamaz
Kadınların maalesef ki değersiz hissettirildiği uygulamanın yapıldığı yer Suudi Arabistan. Burada kadınların yanlarında eşleri olmadan araba kullanmaları yasaklanmıştır. Yasağın bu yıl içinde kaldıralacağı konuşulmaktadır.
2
Uyuyan Eşeğinizi Küvetten Çıkarıp Yerine Yatırın
Amerika Oklohama'da yürürlükte olan bu yasak, saçmalığın doruk noktasıdır. Akşam 7 den sonra küvetin içinde eşek uyutmak yasak diye birşey neden söylenir bu da merak konusu...
3
Kilon Fazla İse Ceza Yersin
Japonya gibi sumo güreşinin başlıca yeri olan bir yerde böyle bir yasağın olması garip. Erkeklerde 91 , bayanlarda ise 81 cm den geniş beliniz olduğu zaman, ceza yiyorsunuz. Gerçi bu kuralın uygulandığını düşünmüyoruz...
4
Sakız Çiğnemek Yasak
Evet, doğru duymadınız. Singapur'da sakız çiğnemek yasak. Nikotin sakızını bile reçeteniz varsa çiğneyebiliyorsunuz. Kurala uymayıp sakız çiğnediğiniz takdirde, 500 dolara para cezasına çarptırılıyorsunuz.
5
İngiltere Parlamentosu'nda Ölüm Yasak
Evet böyle ilginç bir yasak varmış. Fakat bu yakın zamanda kaldırılmış. Ölecek insan nerede öleceğine karar veremez, hadi intihar etti diyelim.. Herhalde o an yasak falan düşünmez :)
6
Sifon Çekmek Yasak
İsviçre'de eğer bir müstakil eviniz yok apartmanda oturuyorsanız, saat gece 22'den sonra gürültü kirliliğine neden olduğu düşüncesiyle sifon çekmek yasak.
7
Yakıt Deposunun Full Olduğuna Dikkat Et
Eğer ki Almanya'da bir otobana girecek olursanız, yakıt deponuzu kontrol etmeye bakın. Çünkü, otobandayken yakıtınız biterse araçtan inemezsiniz, yasak! Kornaya basıp beklemek zorundasınız. Araçtan indiğiniz an can güvenliğinizin olmayacağını düşündüklerinden böyle bir uygulamaya gidilmiş.
8
Boşanmak Yasak
Dünya'da evli insanların boşanmalarının yasak olduğu 2 ülke bulunmakta. Bu ülkeler Filipinler ve Vatikan'dır. Bu kural dine fakat siz burada evleneceksiniz, evlenmeden yine bir düşünün deriz..
9
Gaz Çıkarmak Yasak
Amerika'da Florida kentinden bulunuyorsanız, yemek yedikten sonra gaz sancılarınıza dikkat edin. Çünkü, akşam saat 6'ya kadar gaz çıkarmak yasak.
10