Dünyada ki En Pahalı 10 At

30 Eylül 2015

Plavius
9.2 Milyon Dolar
Birleşik Arap Emirlikleri Başkan yardımcısı tarafından rekora yakın bir fiyata satın alınan Plaviusun istenileni pek verdiği söylenemez. 13 yarışta toplam 2 birinciliği bulunmakta. Toplam kazandırdığı para ise 41.572 Dolardır.
1
Jalil
9.7 Milyon Dolar
Plavius ile aynı yıl satışa çıkarılan Jalil, Plaviusdan daha çok yatırımcısını kazandırdı. 2006 yılında Godolphin Racing' e satılan Jalil tam 327.324 Dolar kazandırarak, kariyerini mutlu ve sahibini kazançlı bir şekilde noktaladı.
2
Snaafi Dancer
10.2 Milyon Dolar
Bir damızlık şirketi tarafından, satıldığı yılın en pahalı atı olarak bilinen Snaafi Dancer, üretken damızlık anlamında rakiplerine büyük farklar atmıştır. Önce yarış atı ve damızlık için satın alındı ancak yarışlar da gösterdiği performans çok düşük olunca bekleneni oda karşılayamadı.
3
Meydan City
11.7 Milyon Dolar
Hakkında çok hayaller kurulan, çok insan tarafından büyük beklenti ile beklenen ve karşılanan Meydan City de malesef hayal kırıklığı yaratan atlardan birisi olmuştur. Kariyerin de toplamda sadece 1360 Dolar kazandırmıştır.
4
Seattle Dancer
13.1 Milyon Dolar
İrlandalı bir at olup, döneminde satılan en pahalı tay olarak adını bir rekora yazdırmıştır. Ancak dünyanın satılan en pahalı tayı olmasına rağmen yarışlarda çok da bekleneni verdiği söylenemez. Kariyerinde toplamda 2 birinciliği vardır. Kazandırdığı para ise toplam 181.808 Dolardır. Ölümü ise hazin bir şekilde kalp krizi sonucu olmuştur.
5
Palloubet d' Halong
15 Milyon Dolar
Bu zamanda kadar satılmış en pahalı gösteri atıdır. Jan Tops' un bu derece pahalı atı karısı için aldığı belirtildi. Ancak daha sonraki söylentiler de gösterdi ki tamamen yarış amaçlı alınan at, 15 Milyon Dolar gibi büyük bir parayla satın alınan at olarak adını tarihe yazdırdı.
6
Green Monkey
16 Milyon Dolar
Açık arttırmada satılan en pahalı tay Green Monkey. Çok güçlü ve bu zamana kadar efsane olmuş pek çok atın soyundan gelmektedir. Soyu da göz önünde bulundurulduğunda kendisinden çok şey umulan ancak o da bekleneni veremeyen atlardan birisidir. Kazancı ise 10.440 Dolardır.
7
Totilas
21 Milyon Dolar
Bugüne kadar satılmış en pahalı binici atı olarak bilinir. Yarışlarda çok yüksek puanlara imza atmış at, aynı zamanda dünyadaki en seçkin attır. Bir zamanların en meşhur isimlerinden olan Totilası 2011 yılında Alman bir iş adamı 21 Milyon Dolara satın almıştır.
8
Shaaref Dancer
40 Milyon Dolar
Kariyerinde pek çok birinciliği bulunan atın, sadece beş yarışta 246.463 dolar kazandırdığı biliniyor. 40 Milyon Dolar gibi büyük bir paraya Bir Dubai Emirine satılmıştır. Kazancı ise 2 Milyonu geçmiş atın soyundan gelen tüm atlar da hep çok başarılı olmuştur.
9
Fusaichi Pegasus
64 Milyon Dolar
Dünyanın satılan en pahalı atı olmasının yanında 9 yarışta 6 galibiyet elde ederek adını tarihe yazdırmış ve hiçbir zaman unutulmamış atlardan birisidir. Kariyerinde kazandığı toplam para ise 1.994.400 Dolar. Atı satan alan ise dünyanın en büyük damızlık şirketi olan Coolmere Stud' dur.
10