Dünyada Google'ın Bile Giremediği 12 Yer

23 Ekim 2020

Günlük hayatımızda sık sık başvurduğumuz harita, teknolojinin gelişmesiyle beraber telefonlara kadar indi. Bu durum karşısında internetin en büyük arama motoru olan Google, dünyadaki tüm ülkeleri kapsayan en geniş harita ağı imkanı sunmaya başladı. Harita özelliğini daha da ileriye taşıyan Google, gitme imkanı bulamadığınız yerlerin 3 boyutlu fotoğraflarını bir tık uzağımıza kadar getirmeyi başardı. Bu kadar geniş harita ağı ve hizmeti olan Google'ın bile giremediği özel yerler bulunuyor. Google için yasaklı bölge olarak söylenen bu bölgeler, oldukça merak uyandıracak cinsten. İşte dünya üzerinde Google'a bile yasak olan yerler...
1
Mınamı Torishima Havaalanı / Japonya
Okyanusun ortasında üçgen şeklinde bulunan bu ada, kimsesiz gibi dursa da aslında orası Japonya'nın gizli tuttuğu askeri havaalanı. Karaya 200 km uzaklıkta bulunan bu askeri havaalanı adası ile ilgili net bilgiler bulunmuyor. Bunun en büyük nedeni ise Google'ın orada yasaklı olması.
2
HAARP / ABD
ABD Silahlı Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Alaska Üniversitesi'nin ortak projesi olan HAARP, (Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı) elektromanyetik dalgalar üzerinde deneylerin yapıldığı gizli bir bölge. Yapılan iddialara göre, HAARP'te yürütülen çalışmalar, deprem, sel ve volkanik patlamalar gibi doğal afetleri tetikliyor. Bu kadar gizli çalışmaların yürültüldüğü bu yere gelince Google haritaları sansüre uğruyor.
3
Olenegorsk Askeri Havaüssü / Rusya
Rusya'nın Murmansk kentinde yer alan Olenegorsk Askeri Havaüssü, oldukça sıkı bir şekilde korunuyor. Kuzey Buz Denizi kıyısında yer alan bu yer için Rusya Google'a sansür uyguluyor.
4
Reıms - Champange Askeri Havaüssü / Fransa
Fransa'nın Reims bölgesinde bulunan askeri havaüssü, önceden Fransa Hava Kuvvetleri'ne hizmet ederken şimdilerde NATO'nun üssü olarak kullanılıyor. Burası da NATO tarafından özel olarak korunduğu için Google'a sansür uygulanıyor.
5
NATO Havaüssü - Geılenkırchen / Almanya
Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan NATO Havaüssü, Google tarafından görüntülenemiyor.
6
Kraliyet Sarayı / Hollanda
Amsterdam'da yer alan Kraliyet Sarayı'nı Google üzerinden görmek isteyenler sansürle karşılaşıyor.
7
Michael Askeri Havaüssü / ABD
ABD'nin Utah eyaletinde bulunan Michael Askeri Havaüssü, insansız hava araçları üzerine araştırma yapılan özel bir bölge olduğu için çok gizli tutulmaya çalışılıyor. Bu nedenle de Google haritalarında görünmüyor.
8
Cheyyene Mountain Operasyon Merkezi / ABD
ABD'nin Colorado eyalinte bulunan ve 2006'da hizmetine son verilen bu askeri havaüssü hala Google haritalarında yasaklı bölge olarak görünüyor.
9
Noordwijk / Hollanda
Hollanda kraliyet ailesinin yaşadığı, Noordwijk kasabasındaki mahalleye Google haritalar giremiyor.
10
Samjıyon Askeri Havaalanı - Ryanggang / Kuzey Kore
Kapalı bir rejimle yönetilen Kuzey Kore'nin yasakları Google'a kadar uzandı. Ülkenin askeri havaalanı olan Samjıyon Askeri Havaalanı, Google haritasında sansürlü olarak görünüyor. Buradaki binaların bir kısmının üzeri karartıldı.
11
İmralı Adası / Türkiye
Abdullah Öcalan'ın hapsedildiği İmralı Yarım Adası'ndaki hapishane ve tesisler, Google'ın haritasında düz bir arazi gibi görünüyor.
12