Dünyada Girilmesi Yasak Yerler

30 Mayıs 2017

Coca-Cola Tarifi Mahzeni: Coca-Cola'nın 125 yıldır en iyi saklanan sırrı gizli tarifi; turistik olarak Atlanta, Amerika'da saklanıyor gibi yapılıyor. Kapıya kadar gelen ziyaretçilerin, kafalarını içeri uzatmalarına izin var ama girmelerineyse yok.
1
Svalbard Küresel Tohum Deposu: Dünyadaki tüm yeşil hayatın bir anda yok olma tehlikesine karşı, dünya üzerinde bulunan tüm bitki tohumları Norveç'teki bu depoda saklanıyor. Turistlerin girmesi kesinlikle yasak, ancak online olarak deponun içini gezebiliyor; görebiliyorsunuz.
2
Mount Weather: Washington'dan birkaç dakika uçuş mesafesinde olan Mount Weather, Soğuk Savaş döneminde inşa edilmiş bir sığınaktır. Amerika'da yaşanabilecek her dereceden tehdide karşı savunma mekanizması ve sığınağı olan bu yerin değil içine girmeniz, çevresine yaklaşmanız bile yasak.
3
Woomera Yasaklanmış Bölgesi: Dünyanın en büyük askeri araştırma üssü olan Woomera Bölgesi, Avustralya Ordusu'nun kontrolünde devasa bir deney alanı. İçinde neler yapıldığını ise bilmemiz imkansız.
4
North Sentinel Adası (Andaman Adaları): Bengal kıyılarındaki North Sentinel Adası, Hint Hükümeti tarafından korunmakta. Daha doğrusu, adaya yaklaşmak isteyen insanlar, Hint Hükümeti tarafından adadan korunmaktalar çünkü bu adada, dış dünya ile yüzyıllardır iletişim kurmamış, kurmayı reddetmiş bir kabile yaşıyor. Barışçıl amaçla ya da değil, adaya adım atan herhangi bir kişiyi göz açtırmadan öldüren yerliler, yakından geçen bir helikoptere bile mızrak ve taşlarla saldıracak kadar tehlikeliler.
5
Kulüp 33, Disneyland: 1967'de Walt Disney tarafından kurulan kulübün binalarının Disneyland'lerin neresinde bulunduğu hiçbir zaman açıklanmıyor. "Politikacıların, yatırımcıların ve ünlülerin sosyalleşme merkezi" şeklinde anılan kulübe girebilmeniz için, kulübe bizzat üye olan birinden davet almanız, yıllık 25.000 Dolar ödemeniz ve tüm bunların yanında bir de 14 yıl beklemeniz gerek.
6
Oda 39: Kuzey Kore Gizli Servisi'nin Bölüm 39 diye de anılan binasında, Kuzey Kore hükümetinin tüm illegal faaliyetlerinin yönetildiği iddia ediliyor. Tabii ki Pyongyang'da bulunan Oda 39'a girmek kesinlikle mümkün değil.
7
Pine Geçidi: Avustralya ve Amerika Hükümetleri tarafından ortak yönetilen Pine Geçidi'ndeki tesislere giriş kesinlikle yasak. 1970'te uydu sinyallerini izleme amacıyla açılan tesis hakkında her iki hükümet de açıklama yapmayı reddederken, tesisin asıl olarak Amerika'nın Asya ülkelerini dinlediği drone'ların ve uyduların kontrol noktası olarak kullanıldığı sanılıyor. Bir başka dedikodu da, Amerika'nın bu tesiste çok gizli bilimsel araştırmalar yapıyor olduğu.
8
51. Bölge: Amerikan hükümetinin yıllarca varlığını reddettiği, son yıllarda varlığını kabul ettiği ancak bu kez de içinde yapılan araştırmalar hakkında açıklama yapmayı reddettiği en ünlü yasak bölge; 51. Bölge. Nevada eyaletinde bulunan ve magazinel adı 51. Bölge olan askeri tesiste, dünyaya düşmüş uzaylılar üzerinde araştırma yapıldığı varsayılıyor. Bütün bunlar varsayım tabii, tesisin ne amaçla kullanıldığı hakkında kimsenin bir fikri yok.
9
White'ın Centilmenler Kulübü: 320 yıllık tarihi ile Londra'da yalnızca "davet edilmiş elit beyefendiler"in girebildiği kulüp; The White's Gentleman Club. Kadınların, çocukların veya elit sayılmayan herhangi bir erkeğin kesinlikle içeri alınmadığı kulübün üyeleri de, dünyanın en güçlü adamları. 320 yıldır, bu kulübe üye olmak neredeyse imkansız. Kulüp üyeliğinden kendi isteği ile ayrılan, tarihteki tek isimse eski İngiltere Başbakanı David Cameron.
10