Dünyaca En Ünlü 5 Tablo

06 Aralık 2018

İnci Küpeli Kız
1665 yılında yapılan İnci Küpeli Kız tablosu, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in en önemli tablosudur. Adından da anlaşılacağı gibi odak nokta kızın inci küpeleridir. Hollanda Lahey’de Mauritshuis Müzesinde sergilenmektedir. Bu tabla Kuzeyin Mona Lisa’sı ya da Hollandalı Mona Lisa Olarak da adlandırılmaktadır.
1
Çığlık
Çığlık orijinal ismiyle Skrik, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından 1893 yılında yapılmıştır. Norveç başkenti Oslo’da ressamla aynı adı taşıyan Munch Müzesi’nde sergilenmektedir. İki kez çalınan bu tablo çabalar sonucu iki seferinde de bulunmuştur.
2
Mona Lisa
İtalya Floransa’da Rönesans döneminde Leonerdo Da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine resmedilmiştir. Resim Paris’teki Louvre Müzesi’nde Francesco del Giocondo’nun karısı başlığıyla sergilenmektedir. Mona Lisa’nın sırları günümüzde halen tazeliğini koruyor.
3
Yıldızlı Gece
Hollandalı ressam Van Gogh tarafından yapılan yağlı boya tablosudur. Ressam tabloda odasındaki pencereden, Saint Remy de Provence köyünün gece vakti görünümünü resmetmiştir. Tablo şuanda New York’daki Museum Of Modern Art Müzesi’nde bulunmaktadır.
4
Belleğin Azmi
La Persistencia da la memoria adıyla bilinen Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler olarak da adlandırılıyor. Salvador Dali’nin en önemli tablosudur. 1934 yılından bu yana New York’taki Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.
5