Dünya Tarihinin En Tehlikeli Hastalıkları

28 Nisan 2017

Verem
İnsanlık tarihinin en eski hastalığıdır. MÖ 8000 yılına ait bir kadın cesedinde yapılan araştırma omur verem virüsüne rastlanmıştır. Yüzyıllar boyu birçok ölüme neden olmuştur. Solunum yoluyla bulaşan ve kontrolü zor bir hastalık olan verem insanlığın başına dert olmuştur. Ülkemizde ikinci dünya savaşından sonra birçok ölüme neden olmuştur.  Son olarak 1990 yılında meydana gelen salgın ile Dünya Sağlık Örgütünün kırmızı listesine adı yazılmıştır.
1
Kolera
Hastalığın nedeni Vibrio Kolera adındaki bir mikroorganizmadır. Hastalık vücuttan çok fazla sıvı kaybına neden olur ve çok hızlı öldürür. Mikrobun olduğu pis eşyalardan ve yiyeceklerden bulaşır. 19. Yüzyılda dünya çapında birçok ölüme neden olan hastalık, 1854 yılında Londra’da yaşanan Kolera salgınıyla korkutucu boyutlara ulaşmıştır. Dönemin notlarında bir gün içinde bile hastalığa yakalananların öldürebildiği yazılmaktadır.
2
Veba
Hastalığın nedeni Pestis adındaki bir bakteridir. Hastalık ölümcül olduğu ve vücutta kara lekeler çıkarttığı için “Kara Ölüm” lakabını almıştır. Ortaçağ yıllarında Avrupa’nın üçte birinin ölmesine neden olan hastalık daha sonra birçok kıtaya yayılmıştır. Günümüzde ise antibiyotik gibi basit bir tedavi yöntemi olan hastalık Asya ve Afrika’nın bazı bölümlerinde hala görülmektedir.
3
Çiçek Hastalığı
Hatalığın nedeni Poxvirus grubundan çiçek virüsüdür. Vücuda girdiği anda ateş, deride kızarma ve halsizlik görülür. Kızarıklıkların gittikçe artması, tüm vücuda yayılması ve bu kırmızı keselerin patlamaya başlaması ile hasta acı çekerek ölür. Solunum, hasta kişiyle temas ve sinekler ile bulaşabilir. Tedavisi kesin değildir ancak Dünya Sağlık Örgütünün koruma programı ile tüm dünyaya aşı gönderilmiş ve hastalığın önüne geçilebilmiştir. Tarih boyunca milyonlarca kişinin ölmesine neden olan hastalık en son 1976 yılında Etiyopya'da görülmüştür. 
4
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi
Bu hastalığı yakın tarihten de hatırlayabilirsiniz ancak hastalık ilk kez Kırım’da görülmüştür. Türkiye, Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinin de korkulu rüyası hale gelmiştir. 2002 yılında Türkiye’de en fazla ölüm vakasının yaşandığı hastalıktır. Hastalık nedeni ise kenedir. Hafif grip başlangıcı gibi belirtiler gösteren hastalık daha sonra kanama ve kanda pıhtılaşmanın olmaması ile devam eder. Son aşamada bilinçte değişme olur ve hasta ölür. Yaz aylarında ortaya çıkan hastalık için uzmanların uyarıları ise insanların gezi, piknik ortamlarda dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları konusundadır.
5