Dünya Tarihinden Anekdotlar-1

07 Ekim 2015

Amerika bayrağı, lise öğrencisi Robert Heft tarafından okul ödevi için çizilmişti. Büyük bir uğraşla çizdiği bu bayraktan Heft, B notu aldı. Ancak bu bayrak ilerleyen günlerde ülke bayrağı olarak kabul edildi. Bunun üzerine hocası Heft'in notunu A yaptı.
1
Dünyada son 3 bin yılda çok fazla savaş yapıldı. Ancak bu savaşların 240'ında barış sağlanabildi.
2
Cahilliğin kol gezdiği ortaçağda hayvanlar için mahkemeler kuruluyordu. Mahkeme hayvanlar ceza alıyor, hatta idam kararına bile çarptırılıyordu.
3
Yue'nin kralı Goujian'ın savaş esnasında, düşman ordularını korkutmak için insafsız bir yola başvuruyordu. Goujian, kendi savaş ordusunun önüne dizdiği mahkumlara, kendi boğazlarını kesmesini emrederdi. Böylece karşısındaki ordulara savaş çıkmadan büyük bir korku salardı.
4
Roma İmparatorluğu en zirve yıllarında 2.51 milyon metrekare toprağa sahipti.
5
Büyük İskender, askerlerine evlerine mektup yazmalarını emrederdi. Bu mektupları gönderildi bahanesiyle inceleyen İskender, eğer mektupta ailelerine güzel şeyler yazmayan askerlerini idam ederdi. Bu taktik günümüzde de hala geçerli olan bir ajanlık taktiğidir.
6
Mısır firavunları öldüklerinde, hizmetçileri, çalışanları ve hayvanları da onunla beraber canlı canlı gömülürdü. 
7
Meşhur Yunan filozoflarından Gorgias, annesinin karnındayken annesi ölür. İki gün sonra annesi gömülmek için tabutta götürülürken Gorgias doğar. Gorgias'ın ağlama sesini duyan kişiler, son anda müdahale eder.
8
Çin tarihinin en büyük isyanlarından teki olan An Lushan isyanı, 40 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. 700'lü yıllarda yaşanan bu isyan sonucunda ölenlerin sayısı dünyanın 1/6'ni oluşturuyordu.
9
Japon Samurayları, kendini imha edebilen insanlardı. Yakalanacaklarını anladıkları anda kendi bağırsaklarını keserlerdi. 
10