Dubrovnik Gezilecek Yerler

20 Ağustos 2015

Stradun Caddesi
Kamu olayları, kutlama ve törenlerin düzenlendiği 300 metre uzunluğundaki şehrin ana caddesidir. Yerli ve yabancı turistlerin gelmeyi ihmal etmediği bir caddedir. 
1
Büyük Onofrio Çeşmesi (Velika Onofrijeva Fontana)
Şehrin en önemli simgelerindendir. Temiz ve taze sularıyla önemli olan bu şehire, çok sayıda çeşme ve kuyu yapılmıştır. 1436 yılında Büyük Onofrio Çeşmesi'nin yapılmasına karar verildikten sonrai 116 metre yükseklik ve 11.7 km uzaktan su taşınmıştır. Suyun çok kıymetli olduğu bu yerde, boşa giden her damla su için mimarların para cezasına çarptırılmaktadır.
2
Küçük Onofrio Çeşmesi (Mala Onofrijeva Fontana)
Büyük Onofrio Çeşmesi ile aynı amaçla inşa edilmiştir. 1440-1442 yılları arasında inşa edilen bu çeşmenin başka amacı ise, Luza Meydanı'na su getirmekti.
3
Fransisken Manastırı ( Franjevacki Samostan Dubrovnik )
Placa'nın başında yer alan manastır 13. yüzyılda inşa edilmiştir. 14. yüzyılda savaş sırasında düşmanların kullanımına engel olmak için yıkılmıştır ve daha sonra tekrar yapılmıştır. İçerisinde müze ve kütüphane de yer almaktadır.
4
Çan Kulesi (Gradski zvonik u Dubrovniku )
Yerel ustaların eseri olan bu kule, 1444 yılında yapılmıştır. İlk yapıldıkları sırada, çana vuran iki tahta figür varmış. Daha sonra bu tahtalar, bronz ile değiştirilmiştir. 1667 yılında yaşanan depremden dolayı kule eğilmeye başlamış ve 1929 yılında yıkılıp yeniden inşa edilmiştir.
5
Orlando Sütunu (Orlando Stup )
Çan kulesinin yanında bulunan sütündur. Sütunun tepesinde halka duyuru yapılan bir kısım yer almaktadır. Festivallerin açılış ve kapanış törenlerindeki sembolü olan bu sütun, 15. yüzyılda inşa edilmiştir.
6
Rektör Sarayı ( Knezev Dvor )
Sarayda, gotik, barok ve Rönesans etkileri hakimdir. Yapıldığı zamandan günümüze kadar birçok yenileme çalışması yapılmıştır.
7
Pile Kapısı ( Grandska Vrata Pile )
Şehir kapılardan biridir ve 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde ziyaretçilerine açıktır.
8
Ploce Kapısı ( Vrata od Ploca )
Şehirde bulunan kapılardan bir diğeri olan Ploce Kapısı'nın iç kısmı St. Luka ismiyle bilinmektedir ve çok alçaktır. 
9
Aziz Blaisse Kilisesi (Crkva sv. Vlaha)
Aziz Blaise için 1715 yılında inşa edilmiştir. Şehirdeki en önemli dini yapılardandır. Kilisenin iç kısmında bulunan mermer işlemeleri çok güzel görünmektedir. Ayrıca şehirdeki çoğu düğünler burada yapılmaktadır.
10
Sponza Sarayı ( Sponza - Povijesna arhiv )
Stradun Caddes'nde bulunan bu saray 16. yüzyılda yaptırılmıştır. Gotik ve Rönesans mimarisinin etkllerini gördüğümüz bu sarayda, düğünler gerçekleştirilmektedir.
11
Gundilica Meydanı (Gunduliceva Poljana )
1667 yılındaki depremden hemen sonra inşa edilen bu meydanda, Şair van Gundulic'in heykeli ve küçük bir çeşme bulunmaktadır. Bu meydanda her sabah çok güzel yöresel ürünlerin satıldığı bir pazar kurulmaktadır.
12
Katedral ( Dubrovacka Karedrala )
Bölgemizde bulunan diğer bir dini yapı olan Katedral, 12. ve 14. yüzyılları arasında inşa edilmiştir. 1667 depremiyle yok olmuş ve 20. yüzyıldaki yenileme çalışmalarından sonra günümüzdeki haline kavuşmuştur.
13