Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

20 Kasım 2015

İçlerinden en etkili yöntem doğum kontrol haplarıdır. Güvenilir olmayan yöntemler yüzünden bu yöntemler kullanılmıyor. Geri çekilme yöntemi yüzünden 4 kadından 1'i hamile kalıyor ve ardından kürtaja gidiliyor.
1
Karaciğer rahatsızlığı, damar pıhtılaşma riski, meme kanseri gibi hastalıkları olmayan her kadın doğum kontrol hapları kullanabilir.
2
40 yaş ve altında olanlar çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, adet düzensizliği olan kadınların tercih ettiği ilk seçenektir. Kadınların kullanıma engel bir durumları olmadığı sürece menopoz dönemine kadar kullanabilirler.
3
Sadece doğum kontrolü olarak kullanılmaz. Adet düzensizliği olan kadınların da kullandığı ilaçlardan biridir.
4
Adet düzensizliğinin sıkıntılarını ortadan kaldıran bir ilaçtır. Gelecek ayda, adet kanamanızın başlayacağı tarih hakkında bilgi sahibi olmak da rahatlamanızı sağlar.
5
Doğum kontrol hapı kullanmak, yumurtalık kistini tedavi etmektedir. Yumurtlama süreci baskılandığından dolayı, kadınlarda yumurtalık kistleri çok az görülmektedir.
6
Fonksiyonel kistlerin tadavi yöntemi olarak dönemsel uygulamalar yapılmaktadır. Doğum kontrol haplarının başka bir yararı da, rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltmasıdır.
7
Rahim, yumurtalık ve tüplerdeki iltihap durumuna karşı da doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Koruyucu etkisi mevcuttur.
8
Doğum kontrol hapları, adet dönemindeki ağrıları ve adet dönemi öncesindeki gerginliği, yüksek oranda azaltmaktadır.
9
Doğum kontrol haplarının, gebelik oluşma riskini azalttığı gibi, dış gebeliğin ortaya çıkmasını da belli oranlarda azalttığı bilinmektedir.
10
Rahim içi dokunun, rahim dışında bulunması olarak bilinen endometriozis hastalığının tedavi süresinde yarar sağlamaktadır. Uzun süren tedavi sonucunda gerileme görülmüştür.
11
Hap kullanan kadınlarda tüylenme ve sivilce daha az görülür. Ayrıca doğum kontrol hapları, genital enfeksiyon geliştirme riskini azaltmaktadır.
12
Hapların başka bir yararı da vücutta bulunan kemik yoğunluğunu daha yavaş azaltmasıdır ama bu etkisi, düşük dozlarda hap kullanan kadınlar için geçerli değildir.
13