Doğal Yollarla Hipertansiyonu Yenin

08 Ekim 2015

Hipertansiyon çok ciddi bir hastalıktır. Hipertansiyonun çok belirgin belirtileri olmayıp, çoğu kişi hipertansiyon hastası olduğunu bilmemektedir. Kontrol altında tutulmayan hipertansiyon, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi çok ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Uzmanlar özellikle uyarıyor, iki yıldan daha fazla süre kan basıncını ölçtürmeyen kişilerin mutlaka doktora görünmeleri gereklidir.
1
Hipertansiyon ilaçları, her ne kadar tansiyonu düşürse de uykusuzluk, baş dönmesi ve bacak krampları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ancak bu ilaçları kullanmadan da hipertansiyonu engelleyebilirsiniz. Bunun için önce doğru kiloya ulaşmaya çalışın.
2
Herkes tarafından bilindiği gibi tuz tüketimi tansiyon için çok tehlikeli. Ancak vücudumuzda tuzun etkilerini yok edecek yiyecekleri tüketerek tuzun zararlı etkilerinden korunabiliriz. Bu yiyeceklerde mutlaka bulunması gereken muhteşem 3' lü ise; kalsiyum, magnezyum, potasyumdur. Bunun için bir insan gün de 4,700 mg potasyum tüketmelidir. Potasyum içeren yiyecekler ise en başta muz, patates ve yoğurttur. Tansiyon hastaları bu yiyecekleri mutlaka tüketmelidirler.
3
Tansiyonu yok etmenin bir diğer yolu da egzersiz yapmak. Yalnız düzenli ve doğru egzersiz her zaman faydalı olandır. Tansiyon hastaları günde 30 dakika haftada 3- 4 kez egzersiz yaptıkları takdirde kan basınçlarının düşmesini sağlarlar. Şu sporu yapacaksınız diye bir şart yoktur. Kişi istediği egzersizi yapmak da özgürdür. Koşu, yürüyüş, yüzme tercihler arasında olabilir. Hareket etmenizi sağlayacak her türlü egzersiz yapılabilir.
4
İnsanların kan basıncı kışın yazdan daha çok artış gösterir. Yazın güneş ışığına çıkmak çok önemlidir. D vitamini eksikliği kan basıncının artışını engelleyecek olumsuz etkileri taşır. Güneşe yeterince çıkmazsanız, doktora gidip D vitamini takviyesi alabilirsiniz. Yanız unutulmaması gereken nokta çok fazla dozda D vitamini alınmaması gerektiğidir çünkü Çok miktarda D vitamini vücuda zarar verir.
5
Yapılan bir çalışmada zeytin yaprağı özü kullanan tansiyon hastası kişilerinin kan basıncında belli oranda düşüşler görünmektedir. Hipertansiyondan kurtulmak için zeytin yaprağı özünden mutlaka faydalanın. Daha olumlu sonuç almak için yapraklarını daha çok tüketmelisiniz. Nasıl tüketeceğinize de gelince, bir çay kaşığı yaprağı kaynar suda 5 dakika kadar demleyin.
6
Yine yapılan bazı araştırmalarda, denek hayvanları üzerinde elektrik akımı verilerek yapılan akapunkturun kan basıncını önemli oranda düşürdüğü görülmüştür. İnsanlarda uygulanmaya henüz başlanmasa da gelecekte büyük beklentilerle beklenen bir yöntemdir.
7
12 ay boyunca hatta daha da fazla emen bebeklerin ileri yaşamlarında hipertansiyona yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğu görülmüştür. Emzirme hem anne hem bebek için çok mucize ve faydalı bir olaydır.
8
Uzmanlara göre nitrit monoksit seviyesini arttırmak da kan basıncının düşmesini sağlıyor. Bunun için de ılık duş almak, bol C vitamini tüketmek nitrit monoksit seviyesinin artmasına neden olacaktır.
9
Kısacası hipertansiyonu hayatınızdan çıkartmak istiyorsanız, yaşantınızda bazı değişiklikler yapmak zorundasınız.
10