Doğal Yollarla Gripten Kurtulun

22 Ekim 2017

Kış aylarında görülme sıklığı artan grip, solunum yollarını etkileyen bir enfeksiyondur. Bol sıvı tüketimi ve dinlenme ile iyileşme gösteren grip, doktor reçetesindeki ilaçlar ile desteklenen bir tedavi gerektirir. Ancak ilaç kullanmak yerine bol sıvı tüketimi, dinlenme ve bitkisel çözüm yollarıyla uygulanan tedavi yöntemleri tercih edilebilir.    
1
Çok eski yıllardan beri kullanılan ve vücut sağlığı için oldukça önemli bir yere sahip olan bitkiler ile grip tedavisi mümkün. ilaç kullanmak yerine sağlıklı beslenmenin yanı sıra bitkisel çözümlerle iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. 
2
Oldukça eski bir bitkisel tedavi yöntemi olan ve grip denilince akla ilk gelen bitki çayı olan nane çayı, grip tedavisinde oldukça etkilidir. Balgam söktürücü özelliği ile daha rahat nefes almanızı sağlar ve öksürüğü azaltır.
Rahatlatıcı etkiye sahip olan nane çayı baş ağrınızın dinmesine yardımcı olur. Nane çayına limon atarak daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz. 
3
Öksürük ve balgamı önleyici özelliği ile ön plana çıkan zerdeçal, grip tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Grip nedeniyle artan öksürük ve balgamın kısa sürede azalmasını sağlayan zerdeçalı çay olarak veya süte katarak tüketebilirsiniz.
Bir bardak ılık süte 1-2 tutam zerdeçal katarak tüketebilirsiniz. Çay olarak tüketmek için ise 4 fincan kaynamış suya 1 yemek kaşığı toz zerdeçal ekleyin ve demlendikten sonra limon ile bal katarak tüketin. 
4
Solunum sistemini büyük ölçüde etkileyen gripten zencefil yardımıyla kurtulabilirsiniz. Solunum yollarında biriken balgamın atılımını kolaylaştıran ve daha rahat nefes almanızı sağlayan zencefil aynı zamanda birçok hastalığa karşı da koruma ve direnç sağlamaktadır.
Bir bardak sıcak suya ilave ettiğiniz taze zencefil dilimleri ve tarçını 20 dk demlenme süresinden sonra süzerek tüketebilirsiniz. Kısa sürede iyileşmenize yardımcı olacaktır. 
5
Zayıflamaya yardımcı özelliğiyle bilinen yeşil çay, vücudu toksinlerden arındırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Vücut sağlığı için oldukça önemli ve faydalı olan yeşil çayı bal ve limon ile birlikte tüketebilirsiniz. 
6
Güçlü bir antioksidan ve anti-bakteriyel kaynağı olan sarımsak birçok hastalığa karşı etkili tedavi yöntemi sunmaktadır. Zengin içeriği ile sağlık açısından oldukça önemli ve faydalı olan sarımsak grip tedavisinde mikrop ve bakterilere karşı savaşarak  etkili bir çözüm sunmaktadır. Sarımsağı çay olarak tüketebilir veya yemeklerinize katabilirsiniz. 
7
Yara ve enfeksiyon tedavisinde etkili bir tedavi sunan ekinezya, bağışıklık sisteminin en önemli yardımcılarındandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç ve koruma sağlar. Gribe neden olan virüs ve bakterilere karşı etkili bir çözüm sunan ekinezyayı rahatlıkla çay olarak tüketebilirsiniz.
8
Limon, içeriğindeki zengin C vitamini virüs ve bakterilere karşı oldukça güçlü bir silahtır. Vücut direncini arttıran ve hastalıklara karşı koruma sağlayan limonu grip tedavisinde bol bol tüketmeniz hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır. 
9