Doğal Bademcik Enfeksiyonu Tedavisi

05 Eylül 2015

Genellikle çocuklarda sıkça rastlanılan bademcik şişmesi, yetişkinlerde de zaman zaman meydana gelmektedir. Solunum yoluyla vücuda giren mikroplar bademcikler tarafından filtrelenir ve vücuda girişi engellenir. Ancak vücut direncinin düşmesi nedeniyle veya çeşitli faktörlerden dolayı enfeksiyon kapan ve iltihaplanan bademciklerde şişme görülür. 
1
Bademciklerin şişmesiyle birlikte solunum ve beslenme problemleri de kaçınılmaz olmaktadır. Bademciklerin şişmesi nedeniyle kişide halsizlik, yorgunluk ve ateşlenme gibi belirtiler gözlemlenir. Aynı zamanda şişen bademcikler yutkunmada zorluk, baş ağrısı, boğaz ve boyun ağrısı gibi durumları da beraberinde getirerek solunumdan beslenmeye kadar birçok alanda soruna neden olur. 
2
Tuzlu Su Gargarası
Bademcik enfeksiyonlarında sıkça kullanılan yöntemlerden biri olan tuzlu su gargarası, şişliğin azalmasını ve enfeksiyona neden olan mikropların temizlenmesini sağlar. Tuzlu su gargarasını günde 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur tuz miktarıdır. Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz yeterli olacaktır. Aksi halde aşırı tuz bademciklerinizin tahriş olmasına neden olacaktır. 
3
Limonlu Sıcak Su
C vitamini bakımından oldukçaa zengin bir içeriğe sahip olan limon bademciklerdeki enfeksiyonun temizlenmesini sağlar ve iltihabı azaltır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan limon vücut direncini arttırarak enfeksiyona neden olan mikroplara karşı savaşır.
1 bardak kaynamış ılık suya 1 adet taze limon suyunu sıkın ve yarım saat içinde yudum yudum içerek tüketin. Ekstra fayda sağlaması için bal ekleyebilirsiniz. 
4
Zerdeçallı Süt
Antiseptik özelliğine sahip olan zerdeçal, süt ile birlikte tüketildiğinde yutkunma güçlüğünü ortadan kaldırmaya yarar. Ancak boğazınız oldukça şiş ve yutkunurken ağrı hissediyorsanız zerdeçallı süt önerilmemektedir. Ağrısız bademcik enfeksiyonlarında daha etkilidir.
1 bardak ılık süte 2 çay kaşığı toz zerdeçal ekleyin ve uyumadan 2 saat önce tüketin. 
5
Zerdeçal Çayı Gargarası
Enfeksiyon tedavisinde oldukça etkili olan zerdeçal, boğaz ve bademcik enfeksiyonlarında sıkça kullanılmaktadır. İltihabın azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda şişliği dindirir.
1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı toz zerdeçal yeterli olacaktır. Dilerseniz bal ve limon ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Hazırladığınız çayı ılıdıktan sonra gargara yapabilirsiniz. 
6
Adaçayı
İster çay olarak tüketebileceğiniz isterseniz de gargara yapabileceğiniz bir yöntemdir. Antibakteriyel özelliği ile enfeksiyona neden olan mikroplarla savaşır ve ağrıyı azaltarak tahrişi ortadan kaldırır. Adaçayını günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Ancak hamilelerin ve emziren annelerin adaçayı tüketmeleri önerilmemektedir. 
7
Tarçın Çayı
Birçok hastalığın tedavisinde fayda sağlayan tarçın, enfeksiyon tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Kısa sürede şişen bademcikleri dindirirken ilhitap ve ağrının en aza indirilmesine yardımcı olur.
1 bardak sıcak suya bir çay kaşığı toz tarçın veya 2 küçük kabuk tarçın ekleyin ve yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra için. Çayın etkisini arttırmak için bal ekletebilirsiniz. 
8
Sarımsak / Sarımsak Çayı
Doğal ve güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, enfeksiyon tedavilerinde oldukça etkili tedavi imkanı sunmaktadır. 1 bardak suya 2 adet ince dilimlenmiş sarımsak ekledikten sonra yaklaşık 10 dakika kaynatın. Kaynayan çayı süzdükten sonra içerisine 1 tutam acı biber ekledikten sonra tüketebilirsiniz.
Sarımsak çayının yanı sıra sarımsağı ikiye bölüp suyunu emebilirsiniz. Ağız kokusunu önlemek adına maydanoz çiğnemeniz önerilmektedir. Düşük tansiyona sahip kişilerin sarımsak tüketmesi önerilmemektedir. 
9