Diyarbakır'da Görülmesi Gereken Yerler

25 Nisan 2016

Diyarbakır Surları
Dünyanın, Çin Seddi'nden sonraki en uzun suru olarak bilinmektedir. Üzerinde bulunan medeniyet izleri, motifler, kitabeler ve kabartmalar ile dikkatleri çekmektedir.
1
Hasan Paşa Hanı
Diyarbakır Osmanlılar tarafından alındıktan sonra, Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Önemli tüccar hanı olarak kullanılmış olan yer, şehrin en önemli mekanlarından biridir.
2
Hevsel Bahçeleri
Tarihte uzun yıllar boyunca ülkenin en önemli sebze ve meyve ihtiyaçlarının karşılandığı yerdir. Dicle Nehri ve tarihi surlar arasında kalan bahçeleri görmelisiniz.
3
Kervansaray
Diyarbakır'ın en önemli ve güzel yerlerinden biri olan kervansarayın yapımına başlanmıştır. 72 oda, 17 dükkan ve 800 tane devenin sığabileceği ahır yer almaktadır. Şimdilerde ise otel olarak kullanılan kervansarayı görmeden şehirden ayrılmayın.
4
Sülüklü Han
Diyarbakır'ın en güzel ve tarihi yerlerinden biridir. Han içerisindeki kuyudan, hekimler tarafından sülük çıkarılmıştır. Bu sebepten dolayı da Sülüklü Han ismini almıştır.
5
Ulu Camii
Anadolu'nun en eski camilerindendir ve kesinlikle görülmesi gerekir. 639 senesinde Diyarbakır'ın, İslam orduları tarafından fethedilmesinden sonra, en büyük Hristiyan Kilisesi, camiye çevrilmiştir.
6
Asur Kalesi
Asurlular tarafından yaptırılan kale, Diyarbakır'ın en önemli tarihi yerlerinden biridir. Çevresinde, Asur krallarına ait mezarlıklar da bulunmaktadır. Kesinlikle görülmelidir.
7
Meryem Ana Kilisesi
3. Yüzyıldan kalma kiliseyi görmeden şehirden ayrılmayın. Çok onarılan kilise, divanhane, dört tane avlu ve din adamlarının yetiştirdikleri bölümlere sahiptir.
8
Çayönü Buluntuları
Diyarbakır'ın antik kenti, ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden olma özelliği taşımaktadır. 9000 yıl öncesine ait izlerin bulunduğu antik kenti görmeden şehirden ayrılmayın.
9
On Gözlü Köprü
Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü ve Mervan Köprüsü isimleriyle de anılan, kusursuz bir yapıdır. Şehrin en önemli tarihi yapılarından olan köprüyü görmeden Diyarbakır'dan ayrılmayın.
10