Dişleriniz İçin Zararlı Besinler

27 Temmuz 2015

Kuru Meyveler
İşlemiş yiyeceklerin en sağlıklılarından olan kuru meyveler, yüksek miktarda şeker içermesinden dolayı dişlerinize zarar vermektedir.
1
İşlenmiş Karbonhidratlar
Beyaz ekmek gibi işlenmiş karbonhidratlar şeker içeriğinden dolayı bakteri oluşumuna sebep olmaktadır.
2
Alkol
Ağzınızı kurutan her şey kötü olduğu gibi, alkol de buna sebep olduğu için zararlıdır. Sürekli alkol tüketen kişilerin de ağız içleri sürekli kuru olmaktadır.
3
Şekerli İçecekler
Dişlerin üzerinde biriktirdiği karbonhidrat kalıntıları bakterilerin çoğalmasına yol açmaktadır. Asidik bir ortam yaratması sebebiyle çürüklere neden olmaktadır.
4
Buz
Buz çiğnemek, sert ve soğuk olduğu için dişlerinize çok zarar vermektedir. Buz çiğneyen kişiler kron taktırmak zorunda kalabilirler.
5
Şekerlemeler
Özellikle uzun süre ağızda emilerek yenilen sert şekerlemeler, dişlerin darbe almasına sebep olmaktadır. Şekerlemeler ve şekerli içecekler ağız sağlığı için ideal besinler değildir.
6
Turunçgiller
Turunçgiller özellikle tek başlarına yenildikleri zaman içeriğindeki şeker ve asitten dolayı dişlerin çürümesine neden olabilmektedir. Bu besinleri tükettikten sonra mutlaka ağzınızı çalkalayın.
7
Limon
Limonu tek başına tüketmek, suyunu içmek diş minelerine zarar vermektedir. Ayrıca dişlerin sararmasına ve diş hassasiyeti sorunlarına da yol açabilmektedir.
8
Kahve
Kahve ve çay gibi içecekler tek başlarına leke oluşumuna sebep olmakla kalmaz aynı zamanda diğer besinler için ağızda yapışkan bir zemin hazırlamaktadır.
9
Enerji İçecekleri
Gazlı içeceklerden daha çok asit içermesi ve şekerli olması sebebiyle dişler için oldukça zararlıdır. 
10