Dişlere Zarar Veren Yiyecekler

13 Mayıs 2016

Sigara içmek, diş ve diş etlerine zarar ve ağız kokusuna sebep olur.
1
Alkol tüketmek, ağız kuruluğuna sebep olmaktadır. Ağız kuruluğuna sebep olan her tür yiyecek ve içecek de dişlere büyük hasar verir.
2
Meyve suları, dişlere zarar veren içeceklerdendir. PH'ı 7 den düşük olan besinlerin dişlere zarar verdiği bilinir ve meyve sularının PH değeri 2.5'dur.
3
Limonun PH değeri de 2 olduğu için, dişlere zarar veren besinler listemizde yerini almaktadır.
4
Dişlere çok zararlı olan içeceklerden biri de koladır. Fosforik asithem şeker ve sitrik asit içeren koladan uzak durmak, diş sağlığını olumlu etkiler.
5
İçerisindeki şeker ve sitrik asit ile dişlere çok zararı dokunan içeceklerden biri de enerji içecekleridir.
6
Jelibon ve lokum gibi yapışık gıdalar, dişlere tatlılardan daha çok zarar verirler. İçerisinde daha fazla şeker ve sitrik asit bulunmaktadır.
7
Lezzetle yediğimiz kuru meyveler, yapışkanlıklarından dolayı dişlere zarar vermektedir. Kuru meyveleri yedikten sonra, dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
8
Dolgularınız var ise dişinize zarar vereceklerden biri de buzdur. Sert olduklarından dolayı, buzları çiğnemek iyi fikir değildir ve çok soğuk oldukları için dişlerin kamaşmasına neden olmaktadır.
9
Beyaz ekmek, dişlere zarar veren yiyeceklerden biridir. Tükürükte olan amiloz enzimi, karbonhidratları şekere çeviren enzimdir ve dişlere büyük zarar verir.
10