Dişe Zarar Veren Yiyecekler

19 Kasım 2015

İşlenmiş Karbonhidratlar : Sürekli gün içerisinde kraker atıştıran biri, ağzında sürekli şeker tutuyormuş gibi zarar görmektedir çünkü, ağızdaki bakteriler şeker yiyerek asit oluşturmaktadır.
1
Alkol : Ağzınızı kurutan besinlerin hepsinin kötü olduğu bilinen bir gerçektir. Sürekli olarak alkol tüketen bir insanın ağzı kurudur ve dişin baş düşmanlarındandır.
2
Buz : Sert bir madde olan buzu çiğnemek dişe zarar vermektedir. Buz yiyen insanlar yıl içerisinde bir veya birkaç kere kron taktırmaktadır. Buz çiğnemenin kayayı ısırmaktan bir farkı yoktur.
3
Kuru meyve : Kuru meyveler çok sevilir ama kuru meyvelerde de taze meyvelerde olduğu kadar şeker vardır. Ayrıca kuru meyveler çok yapışkandır ve dişlere zarar verir.
4
Yapışkan şekerler : Ekşi şekerler, tatlılara göre çok daha tehlikelidir. Daha fazla şeker içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan diğer bir madde de sitrik asittir.
5
Enerji içecekleri : Gazlı içeceklerden daha fazla dişlere hasar vermektedir. Ayrıca bu tarz içeceklerin içerisinde çok fazla şeker bulunur. En iyi içecek şüphesiz ki sudur.
6
Gazlı içecekler de çok tehlikelidir. İçerisinde bulunan sitrik asit, fosforik bulundurmaktadır ve dişlerin yüzeyini bozarlar. 
(Şeker, bakteri besler.)
7
Limon : Limonu dişinizle emmek demek, diş minesine zarar vermek demektir. Dişlerinizin hassaslaşmasına ve sararmasına sebep olmaktadır.
8
Dişleriniz için yapacağınız en kötü şeylerden biri de kusmaktır. Yediğiniz yiyeceklerinizin tekrar ağzınıza gelmesi ile dişleri saf asitle yıkanması aynı şeydir.
9
Kendinizden emin, göz kamaştırıcı bir gülüş için dişlerinize zarar veren yiyeceklerden uzak durun...
10