Dişçiden Korkan Çocuğu İkna Etmenin 10 Yolu

01 Ekim 2015

Negatif cümlelerden uzak durun
Çocuğunuzu negatif düşüncelerden ve negatif sözlerden her zaman uzak tutun. Ona hiç bir zaman negatiflik içeren cümleler söylemeyin. Örneğin çocuğunuzu hiç korkma gibi bir ifade kullanmak yerine cesur olmalısın gibi onun cesaretini arttıracak cümleler kurmalısınız.
1
Onunla dişçilik oyunu oynayabilirsiniz
Diş doktoruna gitmeden önce orada onu neler beklediğini anlatın hatta gösterin. Birlikte dişçilik oynayarak onun korkmamasını sağlayabilirsiniz. Hatta onun da sizi tedavi etmesini isteyin bu şekilde durumu yumuşatıp, dişçi korkusunu en aza indirebilirsiniz.
2
Endişeleriniz varsa bile ona hissettirmeyin
Çocuğunuzun yanında kötü olan diş hikayelerinizi anlatmayın, sizin korkunuz olsa bile ona asla hissettirmemeye çalışın. Unutmayın eğer çocuğunuz sizin korktuğunuzu görüp, hissederse onu sakinleştirmeniz asla mümkün olmayacaktır.
3
Muayene sırasında her adımı bilemeyeceğinizi açık açık söyleyin
Yani çocuğunuza doktorun yapacaklarını tek tek anlatırsanız, doktor farklı bir işlem yapacak olduğunda bu çocuğunuzun size olan güvenini sarsmasına neden oalcaktır. Bu yüzden siz her şeyi çok detaylı bir şekilde anlatmak yerine, diş doktoruna güvenmesi gerektiğini, ve işlem bittikten sonra sağlıklı dişlere sahip olmanın adımlarını attığını söyleyebilirsiniz.
4
Çocuğunuzun diş sağlığı için tedbirler alın
Çocuğunuzun diş sağlığı ile yakından ilgilenip, sürekli takip halinde olursanız önceden göreceğiniz bir çürüğün ileride çok daha fazla ilerlemeden kolay bir şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz. Önceden alacağınız tedbirlerle ciddi boyutlara ulaşmamış diş problemlerinin önüne geçebilirsiniz.
5
Diş muayenesi tecrübesi olan arkadaşlar edinin
Önceden dişçi muayenesine gitmiş ve korkmamış olan çocuklarla çocuğunuzu buluşturabilir, arkadaş yapabilirsiniz. Hatta çocuğunuzu ve o arkadaşını da alıp dişçiye gitmek olumlu etkilerin oluşmasını sağlayacaktır.
6
Motivasyon etkinliği düzenleyin
Çocuğunuzla diş muayenesinden sonra sevdiği bir aktiviteyi yapabilirsiniz. Örneğin birlikte sinemaya gidebilirsiniz. Böylelikle bir daha ki diş muayenesine giderken isteksiz olmayacaktır.
7
Doktorla iş birliği içinde olun
Çocuğunuzun doktoruyla sürekli iletişim halinde olup, onun doktorunu sevmesini sağlayın. Bu yüzden de doktorunuzla iş birliği yapıp, onun deneyiminden mutlaka yararlanın ve onun dediği şekilde birlikte bir yol izleyerek bu süreci atlatabilirsiniz.
8
Tedavi bittikten sonra ödüllendirin
Her muayene bitimin de çocuğunuzu mutlaka ödüllendirin, bu onu cesaretlendirecektir. Ancak bu ödüllendirmeyi mutlaka tedaviden sonra yapın. Öncesinde yapmanız hiç bir işe yaramayacaktır.
9
Doğru doktor seçimi
Çocuğunuzu götüreceğiniz doktorun işini çok iyi yaptığından ve uzman olduğundan emin olun. Ayrıca doktorun kliniği yada hastane de bekleme salonu, muayehane gibi ayrıntılara da dikkat edin. Çocuğunuzu sakinleştirecek ortamlar olmasına özen gösterin.
10